Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przetwornik jakości powietrza SM-UART-04L firmy Amphenol Advanced Sensors

Article Image
W ofercie firmy Maritex możemy znaleźć bardzo interesujący przetwornik analogowo-cyfrowy SM-UART-04L produkowany przez Amphenol Advanced Sensors.

Najciekawszą w tym przetworniku jest wielkość którą przetwarza na cyfrową - jest to przetwornik jakości powietrza. Dedykowany do wszelkich zastosowań w których wymagany jest pomiar jakości powietrza pod kątem zawartości zawieszonych w nim drobnych pyłów (czyli parametry PM1, PM2.5 i PM10). Może być stosowany w obszarach miejskich jak i przemysłowych, do monitoringu i sterowania układów oczyszczania powietrza. Przetwarzanie odbywa się na podstawie analizy rozproszenia światła laserowego przez cząstki zawieszone w badanym gazie. Schemat działania przedstawiono na rysunku poniżej.

Zasada pomiaru (na podstawie karty katalogowej)

Opisywany moduł zawiera w sobie kompletny układ realizujący pomiar i zapewniający powtarzalne wyniki. Aby to osiągnąć, przetwornik musi zapewnić między innymi stałą prędkość przepływu badanego powietrza przez przestrzeń pomiarową, stąd silnik BLDC i mikrokontroler zarządzający całością, które są zaznaczone poniżej na schemacie blokowym.

Schemat blokowy przetwornika

Przetwornik zasilany jest napięciem 5 VDC, pracuje w zakresie temperatur otoczenia od -10°C do 50°C. Po uruchomieniu, moduł przez pierwsze pięć sekund dokonuje pomiaru początkowego, a kolejne wykonuje z częstotliwością 1 Hz. Z otoczeniem komunikuje się tekstowym protokołem poprzez UART (3V3). Wszystkie szczegóły znajdziemy w karcie katalogowej.

Przetwornik znajdzie zastosowanie zarówno w poważnych układach monitorowania jakości powietrza, jak również w amatorskich instalacjach, takich jak np. stacje pogody.

DATA SHEET
Do pobrania
Download icon Nota aplikacyjna przetwornika jakości powietrza SM-UART-04L
Firma: Amphenol
Tematyka materiału: Przetwornik jakości powietrza, SM-UART-04L
AUTOR
Źródło
www.maritex.com.pl, www.amphenol-sensors.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"