Nie lada gratka dla fanów optymalizacji i wydajności!
Któż z nas nie szukał kiedyś bardziej optymalnych rozwiązań dla tworzonych na własną rękę systemów? Farnell, globalny dystrybutor komponentów i rozwiązań elektronicznych, rozbudował swoją ofertę wyrobów marki Power Integrations wprowadzając do niej układy scalone serii InnoSwitch3, w której zastosowano technologię PowiGaN. Jest to rozwiązanie skierowane do tych inżynierów, którzy poszukują większej efektywności energetycznej.
Seria układów scalonych InnoSwitch3 pozwala osiągnąć nawet 95-procentową sprawność w szerokim zakresie obciążeń i z mocą na wyjściu do 100 W, w zastosowaniach wewnątrz obudów bez potrzeby korzystania z radiatora. Technologia PowiGaN zmniejsza straty przełączania tranzystorów, sprawiając że ładowarki i inne zasilacze stają się bardziej wydajne, mniejsze oraz lżejsze w porównaniu do konwencjonalnych konstrukcji zbudowanych w oparciu o układy krzemowe.
Zapytany o tę kwestię Lee Turner, globalny dyrektor ds. półprzewodników i systemów jednopłytkowych, powiedział:
„Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą gamę innowacyjnych rozwiązań Power Integrations o InnoSwitch3 z technologią PowiGaN. Ta gama wysoce zintegrowanych chipów może wyeliminować miliony elementów elektronicznych z zasilaczy AC-DC, sterowników bramek i świateł LED. Jednocześnie poprawiają one wydajność produktów końcowych. Układy scalone InnoSwitch3 umożliwiają naszym klientom projektowanie produktów, które mogą zapewnić wydajną transmisję i zużycie energii od miliwatów do megawatów”.
Układy scalone PowiGaN cechują się sprawnością do 95%, w pełnym zakresie obciążenia, aż do 100 W mocy i to w przypadku umieszczenia ich wewnątrz zamkniętych obudów, nawet bez korzystania z radiatora. Najczęściej układy te znajdują zastosowanie w:
- zapasowych źródłach mocy, systemach podtrzymania zasilania oraz zasilacze działające w trakcie, gdy urządzenie jest w trybie uśpienia lub oczekiwania; układy te najlepiej sprawdzają się w urządzeniach domowych i w sprzęcie AGD,
- komputery i inne urządzenia konsumenckie,
- mierniki zużycia mediów,
- inteligentne sieci zasilające,
- przemysłowe systemy zasilania.
Wszystkich, którzy chcieliby głębiej zainteresować się tematem zachęcam do zapoznania się z komentarzem Farnella dostępnym na stronie element 14.