Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zegar analogowy i termometr z wyświetlaczem TFT LCD

Article Image
Elmax
Prezentowany układ wyświetla zegar analogowy synchronizowany sygnałem GPS i temperaturę pokojową na wyświetlaczu TFT. Czas GPS to precyzyjny standard czasu związany z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC). W większości projektów hobbystycznych jako wyświetlacze wykorzystywane są ekrany LCD, GLCD, OLED lub TFT. Projekt obecny bazuje na wyświetlaczu TFT o przekątnej 8,89 cm (3,5 cala) i rozdzielczości 480×320 pikseli, ze sterownikiem ILI9486.

Najnowsze chińskie wyświetlacze TFT są dość tanie, ale doskonale współpracują z płytkami Arduino i Raspberry Pi. Dostępne są dwa różne typy nakładek TFT: jeden z 26 końcówkami (13×2 DIL) dla Raspberry Pi i drugi jako nakładka Arduino TFT dla płytki Arduino Uno. 

Wyświetlacz TFT nakładka na Arduino

Ta wersja wyświetlacza pasuje idealnie do złączy na płytce Arduino Uno. Ale główną wadą tego rozwiązania jest to, że po zamontowaniu nakładki na płytce Arduino trudno jest wykorzystać jej piny GPIO do jakiejkolwiek innej aplikacji. Nakładka TFT ma dołączoną kartę micro SD, która łączy się z pinami szeregowego interfejsu peryferyjnego (SPI) w celu komunikacji z mikrokontrolerem. W tym projekcie karta ta nie jest wykorzystywana. Pewnym problemem w przypadku użycia tego wyświetlacza może być to, że nie jest on powszechny. Należy go poszukać przez Google („3.5 tft lcd shield arduino”). Na szczęście plik nagłówkowy mcufriend_kbd.h jest dostępny bezpłatnie i gotowy do zainstalowania dla tego i wielu innych podobnych wyświetlaczy. Drugim plikiem nagłówkowym wymaganym do tego projektu jest Adafruit_GFX.h. Oba te pliki nagłówkowe, wraz z głównym kodem źródłowym, są dostępne na stronie EFY. Program wyświetla tarczę zegara analogowego wraz z cyfrowym wyświetlaniem daty, czasu oraz temperatury zmierzonej za pomocą czujnika temperatury LM35 lub TMP36. Sygnał czasu pochodzi z modułu odbiornika GPS U-Blox NEO-6M. Poznawszy zasadę działania całości można ją wdrożyć w wielu innych aplikacjach.

Budowa zegara

Projekt zegara analogowego GPS z wyświetlaczem temperatury wymaga zgromadzenia następujących elementów:

  • ekranu TFT 8,89 cm (3,5 cala) 480×320, ze sterownikiem ILI9486,
  • płytki Arduino Uno,
  • odbiornika GPS U-Blox NEO-6M,
  • czujnika temperatury LM35 lub TMP36,
  • stabilizatora lub zasilacza prądu stałego 3.3 V.
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: zegar analogowy, zegar wskazówkowy, GPS, wyświetlacz, Arduino UNO, GPS U-Blox NEO-6M, LM35, LM36
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"