- Moduł ESP07 z mikrokontrolerem ESP8266.
- Pasuje do obudów Z101J i Z101JFP montowanych na szynie TH35.
- Zasilanie 12 V DC/150 mA.
- 8 wyjść przekaźnikowych – dostępne styki NO i NC.
- Programowanie za pomocą dostępnych platform (np. Blynk – EP 4/2017) lub przez stronę www.
Sterownik wykonano w oparciu o moduł ESP07 z 32-bitowym mikrokontrolerem ESP8266 firmy Espressif z rdzeniem Tensilica L106 mający wbudowane peryferium obsługujące połączenie z Wi-Fi. Aby uniknąć konieczności korzystania z programatora zewnętrznego, zamontowane go na płytce sterownika, więc do zmiany oprogramowania wystarczy przewód miniUSB umożliwiający komunikację z komputerem oraz odpowiednio skonfigurowane środowisko Arduino. Rolę konwertera USB/UART odgrywa układ CH340G.
Płytka sterownika jest zasilana napięciem +12 V doprowadzonym do złącza DC. Zastosowano konwerter DC-DC AIMTEC AMSR-7805-NZ w celu obniżenia napięcia z +12 V na +5 V. Wspomniany konwerter to zamiennik popularnego układu LM7805, zgodny z nim pod względem wyprowadzeń, jednak mający większą sprawność. Napięcie +3,3 V uzyskano za pomocą stabilizatora liniowego LM1117-3.3. Dla zapewnienia odpowiedniej impulsowej wydajności prądowej zastosowano kondensatory tantalowe ze względu na ich małą rezystancję ESR. Jako zabezpieczenie obwodu zasilania zastosowano bezpiecznik polimerowy PTC 750 mA.
Przekaźniki mają cewki zasilane napięciem 12 V i są załączane za pomocą ULN2803. Jako wyprowadzenia przekaźników użyto 3-pinowych złączy śrubowych ARK500/3, dzięki czemu są dostępne styki NO i NC. Poprawne zasilanie jest sygnalizowane świeceniem LED1, natomiast LED2 sygnalizuje zerowanie i wejście w tryb programowania.
Użycie pytki diody sygnalizującej załączenie przekaźników jest opcjonalne – taka płytka dobrze prezentuje się, jeśli mamy obudowę Z101JFP z przezroczystym frontem. Przyda się też przy eksperymentach z programowaniem sterownika.
Montaż i uruchomienie
Moduł pasuje do obudów uniwersalnych typu Z101J oraz Z101JFP. Różnica między nimi to przezroczyste okno w wersji Z101JFP. W zależności od potrzeb można wykorzystać dodatkową płytkę z diodami wyświetlającymi stan przekaźników – pasującą do wersji Z101JFP. Łączy się ona z główną płytą 6-żyłowym przewodem za pomocą złącza SV2. Niestety, w obudowie nie ma żadnych zatrzasków, więc trzeba ją zamocować samodzielnie. W obudowie trzeba wykonać dwa otwory – na przewód USB i wtyk zasilający.
Na płytce przewidziano powiększone otwory na śrubki montażowe M3, aby można było łatwiej zamontować płytkę w przypadku użycia innej obudowy.
W handlu jest dostępnych wiele modułów z mikrokontrolerem ESP8266. Różnią się one przede wszystkim wymiarami, sposobem montażu, pojemnością pamięci Flash, częstotliwością taktowania rdzenia oraz typem anteny. Moduł ESP07 ma wbudowaną antenę oraz złącze SMA dające możliwość użycia anteny zewnętrznej. Jest to o tyle ważne, że moduł można zamknąć w szafce, natomiast antenę zamocować poza nią, aby uzyskać lepszy zasięg.
Sterownik w głównej mierze składa się z komponentów SMD, z których najmniejsze mają obudowy 0805. Zamontowanie modułu ESP07 nie powinno sprawić trudności, natomiast pewien kłopot może stanowić przylutowanie gniazda microUSB, które ma niewielki raster wyprowadzeń.