- zastosowano nowoczesny układ TXU0202 Texas Instruments,
- umożliwia translację dwóch sygnałów logicznych pomiędzy układami zasilanymi napięciem z zakresu 1,1...5,5 V,
- brak warunku różnicy napięć pomiędzy kanałami A i B,
- układ dopuszcza pracę z napięciem zasilania jednej ze stron o wartości 0 V.
W translatorze zastosowano nowoczesny układ TXU0202 Ti. Układ umożliwia translację dwóch sygnałów logicznych pomiędzy układami zasilanymi napięciem z zakresu 1,1...5,5 V, wyróżnikiem układu jest brak warunku różnicy napięć pomiędzy kanałami A i B. TXU0202 dopuszcza pracę z napięciami zasilania VA=VB.
Budowa i działanie
Sygnały INA, OUTA kanału A wraz z zasilaniem VA doprowadzone są do złącza A, sygnały kanału INB, OUTB i zasilanie VB doprowadzone są do złącza B. Wejścia INA, B mają wbudowane rezystory polaryzujące do masy, wyjścia OUTA, OUTB mają bufory trójstanowe. Bufory sterowane są sygnałem OE, aktywnym stanem wysokim. OE może być sterowany z "dowolnej" strony translatora, zarówno napięciem VA, jak i VB, co znacząco upraszcza sterowanie.
W modelu zwora VAB umożliwia przełączenie strony sterującej buforami. Jest to szczególnie istotne, gdyż układ dopuszcza pracę z napięciem zasilania każdej ze stron o wartści 0 V - w trybie częściowego wyłączenia zasilania (partial-power down).
Umożliwia to deaktywację buforów układu i ustawienie ich w stan wysokiej impedancji, jeżeli odpowiadające napięcie zasilania jest niższe niż 100 mV. Jest to bardzo przydatna cecha, ułatwiająca zapobieganiu zjawisku zasilania wstecznego (back-feeding) w układach zasilanych z różnych napięć. Translator ma ustalony kierunek transmisji, jeżeli zachodzi konieczność zmiany przyporządkowania pinów IO, wystarczy zamienić połączenia stron A i B oraz przestawić zworę VAB zależnie od wymagań aplikacji.