Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Bezprzewodowy Power-Bank

Article Image
Elmax
Technologie bezprzewodowe są domeną naszych czasów, a ich szerokie stosowanie wynika nie tylko z mody. Zapewne również nie z chęci oszczędności drutu-miedzi. Ostatnim bastionem w tym „sektorze” jest bezprzewodowy przesył energii. Aczkolwiek możliwy i nie dziwi nikogo, kto przynajmniej widział transformator, trzeba stwierdzić – możliwy jedynie na bliską odległość. W każdym razie, bezprzewodowe ładowanie akumulatora telefonu komórkowego już nikogo nie dziwi.

Bieżący DIY to Power Bank, który potrafi wysłać energię „wireless”. Ładowarki z tzw. technologią MagSafe są dostępne, a wiele urządzeń jest z MagSafe kompatybilnych. Okazuje się, że samodzielne wykonanie bezprzewodowego Power Banku nie jest trudne, i oprócz oszczędności finansowej dostarczy satysfakcji z jego wykonania. 

Projekt i łączenie podzespołów

Korzystając z gotowych podzespołów, większość prac sprowadza się do montażu mechanicznego i niewielu połączeń elektrycznych. Wielkość obudowy zdeterminowana jest głównie rozmiarem baterii. Zakładamy, że nasz powerbank zmieści dwa akumulatory rozmiaru 18650. Poza „aku”, w obudowie muszą się zmieścić dwa „moduliki” małych rozmiarów oraz płaska cewka, która będzie emitować energię. Jeden z tych modułów, to obecny w każdym powerbanu BMS (Battery Management System), który zawiera liniowo pracującą ładowarkę oraz przetworniczkę step-up podnoszącą napięcie akumulatora (ok. 3,2 V do 4,2 V) do względnie stabilnej wartości 5 V. Powerbank ma być bezprzewodowy, nie mniej jego ładowanie jest przewodowe. Dlatego w obudowie trzeba przewidzieć i stabilnie umocować złącze USB. W bieżącym projekcie wykorzystano typowy moduł BMS z układem scalonym TP4056. To ładowarka i step-up converter o zdolności jedno-amperowej. Dla zamontowania i podłączenia baterii można wykorzystać dostępne złącza dla rozmiaru 18650 lub wprost przylutować przewody do akumulatora. A więc: złącze mikro-USB na wejście +5V-IN i GND modułu BNS. Do punktów oznaczonych BAT+ i BAT– podłączamy dwa akumulatorki równolegle. Wyjście przetwornicy step-up jest podłączone do złącza USB typ A i tradycyjnie służy do ładowania przewodowego. Tę funkcję warto pozostawić, tym bardziej że „duże USB” może stanowić element „nośny” umocowania płytki. Do wyjścia +5V-OUT i GND-OUT podłączamy drugą płytkę będącą nadajnikiem bezprzewodowym. Wyjście nadajnika pracuje na cewkę indukcyjną, która jest elementem dość sporych rozmiarów. Jednak ponieważ jest płaska, nietrudno ją przykleić do obudowy. Wraz z cewką, od wewnętrznej strony obudowy należy przykleić magnesik. Niewielkich rozmiarów, aczkolwiek dość silny magnes jest też niezbędnym elementem standardu MagSafe. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Bezprzewodowy Power-Bank
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich marzec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"