Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zasilacz płytek stykowych - AVT3072

Article Image
Elmax
Uniwersalny zasilacz z płytką stykową. Przewidziano w nim skokową nastawę napięcia wyjściowego 1.5V, 3.3V, 5V oraz 9V za pomocą zworki oraz płynną regulację napięcia wyjściowego za pomocą potencjometru. Zasilacz wraz z płytką prototypową umożliwia szybkie tworzenie projektów bez konieczności lutowania.

Właściwości

  • regulacja napięcia: płynna i skokowa (1,5V, 3,3V, 5V, 9V)
  • obciążalność: do 1,5A
  • napięcie zasilania: 12...24V
  • wbudowane zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją
  • możliwość uzyskania na płytce stykowej dwóch napięć

Opis układu

Schemat zasilacza przedstawia rysunek 1. Elementem regulacyjnym jest dobrze znany regulator napięcia LM317 (US1). Jest to scalony monolityczny stabilizator napięcia dodatniego o prądzie 1,5A, który ma pełne zabezpieczenie przed przeciążeniem, ograniczenie prądowe oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Podstawowa jego aplikacja wymaga jedynie dwóch zewnętrznych rezystorów do ustawiania napięcia wyjściowego.

Do skokowego nastawiania wartości napięcia wyjściowego (1,5V, 3,3V, 5V, 9V) zastosowana została listwa goldpin dwurzędowa i zworka oraz odpowiednio dobrane rezystory R1…R4. Dodatkowo użytkownik może przestawić zworkę w miejsce oznaczone "REG" i za pomocą 25-obrotowego potencjometru PR1 typu Helitrim ustawić potrzebną wartość napięcia wyjściowego.

Rys.1 Schemat ideowy - zasilacz płytek stykowych AVT3072

Małego komentarza wymaga złącze goldpin J3. Wyprowadza ono na płytkę stykową ze złącza X1 lub X2 (przed stabilizatorem) napięcie zasilania pomniejszone o spadek napięcia na diodzie D1. Dzięki temu na płytce eksperymentalnej możemy uzyskać dwa napięcia, np.. 5V – logika i 12V – przekaźniki. Jako zabezpieczenie przed złą polaryzacją zastosowana została dioda D1. Źródłem zasilania może być dowolny zasilacz prądu stałego stabilizowanego lub niestabilizowanego, którego napięcie mieści się w granicach 12-24V. Na stabilizatorze US1 jest radiator, który ewentualne nadwyżki ciepła odprowadzi do otoczenia. Zasilanie do płytki można doprowadzić na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to złącze śrubowe ARK 5mm oznaczone X1. Drugim sposobem zasilania jest gniazdko oznaczone DC, do którego pasuje wtyczka 5,5/2,5 lub 5,5/2,1, stosowana w wielu zasilaczach wtyczkowych. Sygnalizatorem obecności napięcia jest zielona dioda LED oznaczona na schemacie jako D2.

Montaż i uruchomienie

Układ należy zmontować na płytce drukowanej, której projekt pokazany jest na rysunku 2. Fotografie przedstawiają model zasilacza. Montaż jest standardowy. Warto zaczynać od elementów najmniejszych, a kończyć na największych. Płytka jest dwustronna głównie ze względu na montaż goldpinów złącza J1 i J3 po stronie lutowania. Gdyby były lutowane tylko od spodu płytki, po kilku włożeniach i wyjęciach zasilacza z płytki stykowej mogłyby zostać wyrwane.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płytce drukowanej - AVT3072

Dzięki lutowaniu przez dwie warstwy oraz metalizację otworów, płytka zasilacza jest dużo odporniejsza na uszkodzenia. Radiator stabilizatora też jest lutowany do płytki, co pozwoli uniknąć wyginania nóżek układu i jego ewentualne nieodwracalne uszkodzenie. Płytka zasilacza zaprojektowana jest pod płytki stykowe SD-12, lecz w handlu dostępne są różne wersje płytek prototypowych z różnym rozstawem szyn zasilających.

AVT3072 - zmontowany układ
AVT3072 - zmontowany układ (spód)

Dlatego też na etapie montażu złącza goldpin J1 i J3 można zastosować je w wersji kątowej lub prostej i przylutować po stronie elementów, a połączenia z płytką prototypową wykonać za pomocą przewodów zakończonych pojedynczym gniazdem goldpini wtykiem na przewód. Tego typu rozwiązania popularne są w zestawach uruchomieniowych z mikroprocesorami do łączenia sygnałów i zasilania.

Montaż rozpocznij od wlutowania w płytkę elementów w kolejności gabarytowo od najmniejszej do największej. Montując elementy oznaczone wykrzyknikiem zwróć uwagę na ich biegunowość.
Krok 1 - Wlutuj rezystory R1-R6
Krok 2 - Wlutuj kondensator C2, diodę LED, złącza goldpin J1, J2, J3 oraz diodę D1
Krok 3 - Wlutuj złącza X1, X2, kondensator C3 oraz potencjometr PR1
Krok 4 - Wlutuj układ US1 oraz kondensator C1
Przykład zamontowania AVT3072 na płytce stykowej SD12NW
Wykaz elementów
Rezystory:
 
R1:
47Ω (żółty-fioletowy-czarny-złoty)
R2:
390Ω (pomarańcz-biały-brązowy-złoty)
R3:
750Ω (fiolet-zielony-brązowy-złoty)
R4:
1,5kΩ (brązowy-zielony-czerwony-złoty)
R5:
240Ω (czerwony-żółty-brązowy-złoty)
R6:
1,2kΩ (brązowy-czerwony-czerwony-złoty)
PR1:
potencjometr 5kΩ
Kondensatory:
 
C1:
1000μF !
C2:
100nF (może być oznaczony 104)
C3:
10μF !
Półprzewodniki:
 
D1:
1N5819 !
D2:
dioda LED 3mm !
US1:
LM317 !
Pozostałe:
 
J1, J3:
listwa goldpin 2×2
J2:
listwa goldpin 2×5 + zworka
X1:
złącze śrubowe 2-pin
X2:
gniazdo DC2,1/5,5
Radiator
Radiator
Firma:
Tematyka materiału: LM317, SD-12
Źródło
Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2013
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"