- Złożony z modułu stacji bazowej oraz sensora zewnętrznego.
- Stacja bazowa pracująca w trybie AP, czujnik zewnętrzny w trybie Client.
- W budowie zastosowano moduły z ESP8266 (ESP-WROOM-02).
- Programowanie za pomocą Atollic TrueStudio (STM32) oraz Arduino IDE (moduł).
- Zasilanie stacji bazowej: zasilacz wtyczkowy 5…7 V DC/200 mA.
- Zasilanie sensora zewnętrznego: 2 baterie AAA.
- Czas pracy sensora zewnętrznego – około 6 miesięcy (zależnie od baterii).
- Sensor zewnętrzny bez dodatkowego mikrokontrolera
- Mikrokontroler stacji bazowej – STM32F103C8T6.
- Stacja bazowa współpracuje z czujnikami ciśnienia: BMP085, BMP180 i BMP280, i z czujnikami wilgotności: DHT11, DHT22, HTU21D.
- Do pomiaru temperatury w module sensora zewnętrznego zastosowano DS18B20 obsługiwany za pomocą aplikacji dla ESP8266.
Podobno każdy szanujący się elektronik musi kiedyś zbudować wzmacniacz audio, zegarek i termometr. Pamiętam swój pierwszy wzmacniacz na UL1481, zegarek na poczciwym 8051, ale jakoś nigdy nie mogłem się zabrać za termometr. Wychodziłem z założenia, że jak budować termometr, to z czujnikiem dołączanym bezprzewodowo, do czego dawniej po prostu brakowało podzespołów. Były one dostępne, ale tylko producentom OEM. Współcześnie każdy może nabyć moduł lub tzw. procesor radiowy z zaimplementowanym stosem Wi-Fi za rozsądną cenę. Otwiera to drogę do budowania wielu interesujących, niepowtarzalnych urządzeń. Od czegoś jednak trzeba zacząć.
Zaprojektowałem stację, która wyświetla ciśnienie, wilgotność i temperaturę panujące w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowana oraz temperaturę zewnętrzną zmierzoną za pomocą czujnika z interfejsem bezprzewodowym Wi-Fi. Stacja bazowa pracuje w trybie AP i nie potrzebuje do działania rutera z Wi-Fi. Po załączeniu zasilania stacja automatycznie rozpoznaje typ współpracujących z nią czujników. Oprogramowanie obsługuje czujniki ciśnienia: BMP085, BMP180 i BMP280 oraz czujnikami wilgotności: DHT11, DHT22, HTU21D. Z założenia termometr miał mieć możliwe nieskomplikowaną budowę i możliwość zaprogramowania oraz uruchomienia bez potrzeby posiadania specjalnego wyposażenia. Udało się to osiągnąć, ponieważ jedyne, co jest potrzebne, to przejściówka USB/UART pracująca przy napięciu zasilającym 3,3 V.
W projekcie zastosowano moduły z zamontowanymi czujnikami ciśnienia i wilgotności, co zwalnia z konieczności bardzo trudnego do wykonania w warunkach domowych lutowania elementów SMD w obudowach LGA. Dodatkowo, zastosowany moduł Wi-Fi oraz mikrokontroler z rodziny STM32F103 można zaprogramować z użyciem taniej przejściówki USB/UART.