Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Bezprzewodowy ściemniacz światła oparty na gestach dłoni

Article Image
Elmax
Projekt wykonany w oparciu o czujnik akcelerometryczny MPU6050 i Arduino służy do bezprzewodowego sterowania jasnością światła.

Akcelerometr MPU6050 wykrywa nachylenie dłoni w osi X i Y i dostarcza cyfrowe odczyty. Arduino Nano odczytuje te dane i przesyła je za pomocą modułu RF 433 MHz, które są odbierane przez odbiornik i wykorzystywane do sterowania jasnością światła w zależności od ruchu ręki.

Układ może kontrolować jasność światła, jak również prędkość wentylatora. Jest szczególnie przydatny dla osoby niepełnosprawnej.

Układ i działanie

Układ bezprzewodowego ściemniacza światła AC opartego na gestach dłoni składa się z nadajnika i odbiornika.

Nadajnik. Schemat układu nadajnika pokazano na rysunku otwierającym. Posiada on płytkę Arduino Nano (Board1), moduł nadajnika RF 433 MHz (TX1), baterię 9 V oraz czujnik akcelerometryczny MPU6050.

Moduł nadajnika (TX1) posiada cztery piny, mianowicie Vcc, dane, masę (GND) i antenę (ANT). Pin Vcc może być zasilany w szerokim zakresie napięcia od 3 V do 12 V. Nadajnik pobiera prąd o minimalnym natężeniu 9 mA, który podczas transmisji może wzrosnąć nawet do 40 mA.

Dane, które mają być transmitowane, są podawane na pin data. Sygnał ten jest następnie modulowany za pomocą ASK (amplitude shift keying) i wysyłany w przestrzeń z częstotliwością 433 MHz. Prędkość z jaką transmituje dane to około 10 kbps.

Czujnik MPU6050 posiada zintegrowany 3-osiowy akcelerometr MEMS (micro electrical mechanical system) oraz 3-osiowy żyroskop MEMS. MPU6050 jest czujnikiem 6 DOF (degree of freedom) lub 6-osiowym IMU (inertial measurement unit).

Podaje on sześć wartości na wyjściu – trzy wartości z akcelerometru i kolejne trzy z żyroskopu. Czujnik ten wykorzystuje do komunikacji protokół I2C. Akcelerometr działa na zasadzie efektu piezoelektrycznego.

Arduino Nano ma trzydzieści pinów. Jego pin VIN jest podłączony do dodatniego bieguna baterii 9 V. Pin GND jest podłączony do ujemnego bieguna baterii.

MPU6050 jest 8-pinowym czujnikiem. Jego pin VCC jest podłączony do 5 V Arduino Nano. Pin GND jest połączony z pinem GND Arduino. Piny SCL i SDA czujnika są podłączone odpowiednio do pinów A5 i A4 Arduino. Pin 1 modułu TX1 jest podłączony do GND, pin 2 do pinu D11 Arduino Nano, a pin 3 do +9 V. Pin 4 (ANT) jest podłączony do anteny służącej do transmisji na duże odległości.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino Nano, Arduino Uno, MOC3020, LM393, MPU6050
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"