Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Liniowa regulacja prędkości silnika DC

Article Image
Elmax
Oto prosty i tani projekt do liniowego sterowania prędkością silnika DC dla specyficznych i precyzyjnych zastosowań.

Zazwyczaj, modulacja szerokości impulsu (PWM) jest używana do zmiany prędkości obrotowej silników DC. Gdy szerokość impulsu jest stała, prędkość silnika pozostaje taka sama, a gdy szerokość się zmienia, prędkość również się zmienia. Ten projekt wykorzystuje tanią płytkę Arduino Uno z niewielką ilością zewnętrznych komponentów. Układ przekształca czas załączenia na liniową zmianę prędkości z regulacją przód-tył. Generalnie, małe silniki DC są używane do przykręcania i odkręcania śrub, wiercenia otworów w płytkach drukowanych oraz do precyzyjnego szlifowania, itp. W większości z tych zastosowań, potrzebna jest niska prędkość na początku, która wzrasta z czasem. Niska prędkość obrotowa na początku umożliwia korygowanie położenia obrabianego przedmiotu i narzędzia. Przykładowo, silnik prądu stałego używany do wkręcania lub wykręcania wymaga niskiej prędkości obrotowej przy rozruchu. Jeśli, podczas wkręcania śruby, silnik uruchomi się z pełną prędkością może to doprowadzić do niewłaściwego wkręcania lub uszkodzenia łba śruby. Podobnie, wiercenie otworów w płytce drukowanej może wymagać początkowo niskiej prędkości, która z czasem wzrasta.

Ogólnie rzecz biorąc, potencjometr obrotowy jest używany do regulacji prędkości silnika DC jak pokazano na fotografii otwierającej. Z proponowanym regulatorem prędkości użytkownik może skoncentrować się na wierceniu lub wkręcaniu śrub, a nie na zmianie prędkości za pomocą potencjometru.

Ponadto, istnieją problemy z zużyciem w potencjometrze liniowym, które prowadzą do niewłaściwego kontaktu i po pewnym czasie do awarii urządzenia.

Potencjometry są dobre, ale mają następujące problemy:

  1. Wskutek szybkiej pracy cyklicznej wewnętrzne materiały zużywają się na skutek tarcia.
  2. Ruch ślizgacza powoduje szum w rodzaju „skreczowania”.
  3. W niektórych przypadkach potencjometry liniowe/przesuwne (wysokiej klasy przełącznik spustowy) są używane do regulacji prędkości w punkcie wyzwalania silnika. W takich przypadkach prędkość obrotowa silnika jest proporcjonalna do głębokości lub ciśnienia w punkcie wyzwalania.

Przykład włącznika regulacji prędkości obrotowej zastosowanego w elektrycznej wiertarce ręcznej pokazano na fotografii 2. Układ ten zamienia czas załączenia na prędkość obrotową silnika prądu stałego. W ten sposób prędkość obrotowa silnika rośnie liniowo od zera, dopóki trzymasz włącznik/wyłącznik, do jego maksymalnej prędkości.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Arduino Uno, MOSFET, IRF540
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"