Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Uniwersalny mikrosterownik domowy z komunikacją Wi-Fi i dotykowym ekranem LCD

Article Image
Elmax
W module naszego mikrosterownika, oprócz kolorowego ekranu dotykowego, inną bardzo przydatną funkcją, wartą uwagi, jest komunikacja bezprzewodowa. Prawdopodobnie taką najbardziej uniwersalną siecią jest Wi-Fi, ponieważ większość domów i biur posiada takie instalacje. Gdy mikrosterownik ma dostęp do Internetu, lista czynności, które możesz z nim wykonać, szybuje pod niebo! Ten tani projekt korzysta z modułu ESP8266, który jest zarówno wszechstronny, jak i niedrogi.
Cechy i specyfikacja:
  • Wyświetlacz: kolorowy ekran LCD 3,5 cala 480×320
  • Procesor: ESP8266, 160 MHz 32-bit.
  • Pamięć flash: 4 MB
  • Pamięć RAM: 80 kB
  • Interfejs: Panel dotykowy
  • Inne funkcje: Wi-Fi, zdalne (OTA) programowanie, strefa prototypowa, zasilanie 12 V

Ze względu na mnóstwo potencjalnych zastosowań naszego uniwersalnego mikrosterownika D1 Mini LCD BackPack-a (co możesz tłumaczyć jako: Pakiet Wsparcia Modułu D1 Mini Wi-Fi z Ekranem LCD albo: Rozszerzenie Możliwości Modułu ESP8266 Wi-Fi o dotykowy ekran LCD), warto zwrócić uwagę na niektóre z najbardziej obiecujących zastosowań w obszarze automatyki domowej. Jest to dziedzina szybko rozwijająca się, i coraz łatwiej jest ją wdrożyć.

Systemy, które mogą być dołączone do istniejącej sieci Wi-Fi, są powszechnie stosowane, i wymagane jest tylko skromne okablowanie. Przykładowo, dodanie niestandardowego ekranu dotykowego z obsługą Wi-Fi do naszego modułu mikrosterownika BackPack-a bazującego na płytce D1 Mini Wi-Fi jest dość łatwe.

W październiku ubiegłego roku recenzowaliśmy płytki Inventa Maker Plates firmy Altronics (siliconchip.com.au/Article/12023). Są to płytki ścienne o standardowych wymiarach, które zawierają mikrosterownik kompatybilny z Arduino wraz z elementami sterującymi i wyświetlaczem.

Świetnie nadają się do dodawania własnych funkcji do systemu automatyki domowej.

Kompatybilność z istniejącymi zestawami Arduino oznacza, że są one łatwe do zaprogramowania, a wyświetlacz (tekstowy lub kolorowy LCD) i elementy sterujące (klawisze lub panel dotykowy) sprawiają, że ich obsługa jest intuicyjna. Jednak tym, czego brakuje wspomnianym urządzeniom, jest sposób komunikacji z otoczeniem.

W zamierzeniu mają być one bezpośrednio podłączone przewodowo do jakiegoś zewnętrznego sprzętu. LCD Shield Maker Plate ma dwa wbudowane (niskonapięciowe) przekaźniki, więc jest idealna do sterowania instalacją oświetleniową 12 V lub małym silnikiem, na przykład do podnoszenia i opuszczania rolet.

Ale aby mogły one działać poza ich bezpośrednim sąsiedztwem, musisz poprowadzić rozległe okablowanie przez wnęki ścienne lub preinstalowane peszle.

O ile nie zainstalujesz takiego okablowania w budynku czy mieszkaniu w trakcie budowy czy remontu, to w zależności od tego, jak został zbudowany, poprowadzenie przewodów może być trudnym zadaniem.

Dlatego sensownym rozwiązaniem jest posiadanie panelu mikrosterownika z interfejsem Wi-Fi, ponieważ urządzenia z obsługą Wi-Fi są łatwo dostępne i coraz tańsze.

W takiej instalacji możesz mieć interfejs użytkownika w dogodnym miejscu, a drugą ukrytą obudowę z obsługą Wi-Fi w pobliżu urządzenia, którym chcesz sterować. Jedyne przewody, jakie trzeba wtedy poprowadzić, związane są z zasilaniem, które jest zwykle dostępne w wielu miejscach w całym pomieszczeniu.

Możliwość dostępu do Internetu przez urządzenia obsługujące łączność Wi-Fi sprawia, że wiele przydatnych informacji jest na wyciągnięcie ręki.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Budowa mikrosterownika (automatyki domowej) z ekranem dotykowym i łącznością WiFi
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"