Na przestrzeni lat opublikowaliśmy kilka projektów, które można wykorzystać do odtwarzania dźwięków, a wiele z nich może być (i było) wykorzystywanych do odtwarzania nagranych gotowych wypowiedzi, aby zasygnalizować użytkownikowi, co dzieje się wewnątrz urządzenia elektronicznego.
Zwykle jednak system taki ogranicza się do kilku próbek głosu, co zawęża zakres informacji, które może przekazać użytkownikowi.
Nie jest tak w przypadku opisywanego narzędzia, które może wygenerować praktycznie nieograniczoną liczbę różnych fraz, krótkich lub długich. Wypowiadane one są wyraźnie, w wybranym języku oraz możliwością wyboru, w niektórych przypadkach, także kilku różnych akcentów.
Wystarczy wprowadzić tekst przez port szeregowy (np. z dowolnego mikrokontrolera lub komputera), a zostanie on przetłumaczony na dźwięki mowy.
Obecnie prawie każde przenośne urządzenie elektroniczne (a także niektóre przeznaczone do użytku domowego) potrafi mówić do swoich użytkowników.
Chcieliśmy dodać tę możliwość do każdego projektu opartego na mikrokontrolerze, w postaci kompaktowego i niedrogiego pakietu, i to właśnie udało się nam osiągnąć.
Różne możliwości syntezy mowy
Istnieją różne jednoukładowe rozwiązania problemu generowania mowy, takie jak na przykład SpeakJet. Chociaż może generować mowę i inne efekty dźwiękowe, nadal wymaga zewnętrznego filtra i wzmacniacza oraz obsługuje tylko język angielski. SpeakJet IC kosztuje, zależnie od źródła od 25 do ponad 50 USD i choć jego możliwości są imponujące, uważamy, że nasze rozwiązanie jest konkurencyjne pod względem kosztów i wszechstronności, nawet jeśli jest nieco większe wymiarowo. Widzieliśmy także nakładkę pozwalającą na syntezę mowy przez Arduino, której cena zbliżona jest do 100 USD, a która jest droższa od naszego rozwiązania, a do tego większa.
Istnieje też bezpłatna biblioteka o nazwie Talkie pozwalająca na syntezę mowy przez Arduino ale tylko w języku angielskim.
Zastosowanie Raspberry Pi Zero w naszym projekcie
Obecnie Raspberry Pi 3B+ można kupić u wielu sprzedawców za około 60 USD plus koszty wysyłki. Ale Pi 3B+ to już za dużo jak na nasze potrzeby.
Dlatego sięgnęliśmy po mniejszego krewniaka – Raspberry Pi Zero. Co ciekawe, Raspberry Pi Zero można kupić za mniej niż 10 USD w firmie Core Electronics. W Polsce, płytki Raspberry Pi dostępne są np. w sklepie AVT (https://sklep.avt.pl).