- Współpracuje z typowymi pojemnikami do dozowania.
- Dozowniki pneumatyczny.
- Trzy tryby pracy: ręczny, impulsowy, sekwencyjny.
- Czasy ustawiane w zakresie 0…9,9 sekundy.
- Zasilanie z sieci energetycznej 230 V AC.
Spotykane w handlu dyspensery często są bardzo drogie, a dostępne tanie chińskie sterowniki rzadko spełniają swoją funkcję w sposób zadawalający.
Opisywany projekt dyspensera wykorzystuje do dozowania energię sprężonego powietrza i współpracuje z typowymi pojemnikami do dozowania. Metoda dozowania polega na doborze czasu otwarcia zaworów powietrza, przy stałym ciśnieniu zasilania. Dyspenser wymaga zasilania sprężonym powietrzem o ciśnieniu ok. 3-4bar. z typowego kompresorka modelarskiego najlepiej ze zbiornikiem sprężonego powietrza lub z butli ze sprężonym powietrzem. Sterowanie dozowaniem odbywa się z przełącznika nożnego lub przycisku przy strzykawce.
Sterownik obsługuje trzy tryby pracy wybierane za pomocą przycisku MODE:
- MAN, tryb sterowania ręcznego. Dozowanie odbywa się tak długo, jak jest przyciśnięty przycisk dozowania, gdy dozujemy np. linię pasty dla radiatora TO263.
- IMP, tryb impulsowy. Po każdym przyciśnięciu przycisku dozowanie odbywa się zgodnie z ustawionymi czasami, z możliwością powtarzania, do typowego pokrywania powtarzalnych padów lutowniczych.
- SEQ, tryb zadanej liczby impulsów od S2-S16, po jednokrotnym przyciśnięciu przycisku dozowanie powtarzane jest zadaną liczbę razy, np., przy nakładaniu pasty dla obudów SO, SSOP, TQFP, gdzie pady są identyczne i nie wymagają zmiany czasów dozowania.
W każdym trybie pracy, sekwencja dozowania składa się z dwóch czasów:
- Ptime – czas otwarcia zaworu nadciśnienia, możliwa nastawa 0,0…9,9 s.
- Vtime – czas otwarcia zaworu podciśnienia (próżni), możliwa nastawa 0,0…9,9 s.
W przypadku trybu SEQ, możliwe jest też ustawienie:
- Dtime – czas przerwy pomiędzy dozowaniami w sekwencji, zakres 0,5…3,9 s.
Robi się to po to, aby można było wygodnie i precyzyjnie przesunąć igłę nad kolejny pad.
Możliwość ustawienia czasów nadciśnienia Ptime=0,0 pozwala na wykorzystanie sterownika także w roli źródła podciśnienia dla mikrochwytaka pneumatycznego, przy późniejszym układaniu elementów, umożliwiając tylko wykorzystanie podciśnienia Vtime>0,1 w trybie MAN.
Przy ustawieniu czasu Vtime=0.0 jest wyłączone sterowanie zaworem próżni, gdy nie jest potrzebne podessanie tłoka strzykawki. Po dozowaniu rzadszych komponentów np. topnika, chwilowe załączenia podciśnienia eliminuje kropelkowanie i niekontrolowane wycieki z igły dozownika. Dzięki zastosowaniu oddzielnego zaworu próżni, układ nie pobiera sprężonego powietrza, gdy nie dozuje – umożliwia to oszczędne gospodarowanie powietrzem i minimalizuje czas pracy kompresora.
Czasy dozowania i grubość igły musi być dobrana doświadczalnie w zależności od stosowanych past i topników.
Dozowanie może być w dowolnym momencie przerwane w trybie awaryjnym przyciskiem STOP.