Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Amatorska produkcja cewek do układów zwrotnic zestawów głośnikowych

Article Image
Elmax
Zaprezentowana publikacja zawiera opis techniczny prostej i taniej nawijarki warstwowej służącej do produkcji cewek do układów zwrotnic zestawów głośnikowych w warunkach amatorskich. Urządzenie to może być szczególnie przydatne pasjonatom elektroniki i elektroakustyki pragnącym zajmować się budową układów zwrotnic elektrycznych do prototypowych zestawów głośnikowych.

Liczni amatorzy elektroniki i elektroakustyki bardzo często stoją przed typowym problemem decyzyjnym dotyczącym sposobu zaopatrzenia się w cewki wchodzące w skład projektowanych układów zwrotnic zestawów głośnikowych. Z jednej strony w grę wchodzi zakup produkowanych fabrycznie cewek karkasowych lub bezkarkasowych, co wiąże się jednak z dużym wydatkiem finansowym. Z drugiej zaś strony alternatywę dla zakupu tego typu wyrobów gotowych stanowić może zakup szpuli z drutem nawojowym emaliowanym o odpowiedniej średnicy celem samodzielnego wykonania cewek. Wymaga to jednak zaopatrzenia się w nawijarkę.

Produkowane fabrycznie nawijarki przeznaczone do zastosowań profesjonalnych są z reguły duże, ciężkie i drogie. W artykule przedstawiony zostanie tani sposób samodzielnego wykonania nawijarki warstwowej, której konstrukcja została maksymalnie uproszczona. Zrezygnowano w niej m.in. z automatycznego podajnika drutu nawojowego oraz regulatora naciągu na rzecz ręcznego prowadzenia uzwojenia.

Opis techniczny urządzenia

Amatorzy budowy zestawów głośnikowych za pojedyncze cewki do zwrotnic muszą płacić po kilkadziesiąt złotych podczas gdy za podobną kwotę można przecież kupić całą szpulę drutu nawojowego. Nie pozostaje zatem nic innego jak wykonać cewki we własnym zakresie. Występują tutaj jednak trzy problemy:

  1. Pomiar indukcyjności wymaga mostka RLC, a jest to wydatek rzędu kilkuset złotych.
  2. Zależność pomiędzy liczbą zwojów a indukcyjnością cewki jest nieliniowa.
  3. Duży wpływ na indukcyjność ma nie tylko liczba zwojów, ale także staranność nawijania. Jeśli zwoje poprzeskakują to przy tej samej liczbie zwojów otrzymamy rozbieżne wyniki pomiarów indukcyjności.

Istnieje jednak proste i tanie rozwiązanie tego problemu. Na dobry początek powinniśmy zaopatrzyć się w ręczną nawijarkę cewek typu FY-130 produkcji chińskiej (można ją kupić np. na portalu AliExpress). Ma ona metalową przekładnię a także bezstykowy licznik obrotów działający z dokładnością do 1/10 obrotu z możliwością zliczania zwojów do przodu i do tyłu.

W następnej kolejności można wykonać z płyt paździerzowych mechanizm odwijający drut nawojowy ze szpuli. Płyty można dociąć na pile w Bricomarche i połączyć je kątownikami. Wał ze szpulą osadzamy na dwóch łożyskach i dodatkowo na gwintowanych prętach budowlanych montujemy układ trzech łożyskowanych kółek służących do prostowania drutu podczas nawijania. Są to w zasadzie rolki do prowadnic. Można je dostać w Bricomarche w dziale ze śrubami. Występują one w dwóch wersjach. Tańszej – bez łożyska i droższej – z łożyskiem. Lepiej kupić rolki z łożyskiem ponieważ dłużej wytrzymują one nawijanie uzwojeniem o większej średnicy. Do prawidłowego prostowania drutu nawojowego potrzebne są trzy sztuki. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Do pobrania
Download icon Materiały uzupełniające
Firma:
Tematyka materiału: produkcja cewek, układy zwrotnic zestawów głośnikowych, nawijarka warstwowa
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"