Zasilacz jest niezastąpiony podczas uruchamiania i testowania układów elektronicznych wymagających podwójnego, symetrycznego źródła napięcia zasilania. Można go też wbudować w większe urządzenie. Umieszczony w obudowie wraz z transformatorem zasilającym może też posłużyć do zbudowania nieskomplikowanego zasilacza o wszechstronnym zastosowaniu, który przyda się do zasilania wzmacniaczy operacyjnych, układów audio itp.
KIT w postaci zestawu do samodzielnego montażu oferowany przez
sklep.avt.pl, powstał na bazie niniejszego projektu opublikowanego na łamach czasopism: „Elektronika dla Wszystkich” lub „Elektronika Praktyczna”. Z racji naturalnego postępu technologicznego, jak również praktycznego podejścia do projektu, przede wszystkim zwiększającego jego uniwersalność, KIT konstrukcyjnie może się różnić od opisywanego oryginału.
Schemat ideowy proponowanego rozwiązania pokazano na rysunku 1. Zasilacz to standardowa aplikacja układów LM317 (regulator napięcia dodatniego) oraz LM337 (regulator napięcia ujemnego), w których obudowie umieszczono wszystkie elementy wysokiej klasy regulatorów napięcia.
Rysunek 1. Schemat ideowy zasilacza symetrycznego
Układy stabilizatorów do prawidłowej pracy potrzebują zaledwie kilku elementów zewnętrznych, a ich podstawowa aplikacja została rozszerzona o mostek prostowniczy i kondensatory filtrujące napięcie wejściowe.
Układy LM317 i LM337 mają zabezpieczenia, które zapobiegają je przed przegrzaniem lub uszkodzeniem spowodowanym zwarciem wyjścia.
O obecności napięcia na wyjściu zasilacza informują diody LED1 i LED2. Napięcie wyjściowe ustala się za pomocą potencjometrów PR1 i PR2 w zakresie 1,2...24 VDC. Zalecane jest zastosowanie transformatora dostarczającego 2×17 VAC.
Cały artykuł przeczytasz w serwisie Elektronika Praktyczna
KONTYNUUJ CZYTANIE