- umożliwia pracę układów o tym samym adresie na jednej magistrali I²C,
- realizuje konwersję poziomów napięciowych,
- zasilanie w zakresie od 2,5 do 5 V.
Opisany minimoduł rozwiązuje problem adresacji, nie modyfikując pozostałej części transmisji. Idea działania jest prosta – port wejściowy modułu połączony jest z magistralą na której mamy już układ bez możliwości zmiany adresu, np. PCA9536D, a port wyjściowy połączony jest z drugim identycznym układem. Translator adresów powoduje logiczną zmianę adresu drugiego układu, tak aby był widoczny od strony wejścia pod innym adresem.
Budowa i działanie
Nie tylko idea działania jest prosta, realizacja również, ponieważ możemy zastosować dedykowany układ LT4316A Analog Devices. Oprócz translacji adresów możliwa jest konwersja poziomów napięciowych pomiędzy magistralami, w zakresie 2,5 do 5 V.
Sygnał wejściowy z magistrali I²C jest doprowadzony do złącz I2CIA/I2CCIB, a następnie do rezystorów podwieszających z drabinki RP1 (sekcje A i D) i układu U1 LTC4316. Sygnał wyjściowy, po translacji adresów, dostępny jest na złączach I2COA/I2COB. Magistrala także jest podwieszona rezystorami RP1 (sekcje B iC). Rozdzielenie zasilania obu stron – VCCI i VCCO umożliwia translację napięć, gdy funkcja ta nie jest potrzebna, to należy połączyć potencjały VCCI i VCCO za zewnątrz płytki.
Rezystory Rht, Rhb, Rlt, Rlb służą do ustalenia bajtu translacji adresu, zgodnie z tabelą 1. Adres wyjściowy jest funkcją XOR adresu wejściowego i ustawionego bajtu translacji. W modelu wlutowane są zwory w miejsce Rhb i Rlt, co daje bajt translacji 0001111(RW).