Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Sterownik odciągu oparów

Article Image
Elmax
Urządzenie umożliwia płynną regulację obrotów wentylatora stosownie do potrzeb, dzięki czemu możliwe jest znaczne zredukowanie wytwarzanego przezeń hałasu. Każdy kto w warunkach domowych zajmuje się hobbystycznie lutowaniem wie jak nieprzyjemne i zarazem niebezpieczne jest bezpośrednie wdychanie oparów lutowania. Co prawda na rynku dostępne jest wiele gotowych, fabrycznych rozwiązań pochłaniaczy oparów, ale często ich użytkowanie bywa uciążliwe.

Właściwości - sterownik odciągu oparów

  • płynna regulacja obrotów dołączonego wentylatora
  • wentylator 12V, 120×120×25mm
  • wbudowany włącznik
  • wyjście: 2-11VDC max. 500mA
  • zasilanie: 12...15VDC (2.1/5.5)

Opis układu - sterownik odciągu oparów

Opisywane proste rozwiązanie nie zastąpi dobrego wyciągu, ale w połączeniu z wkładem w postaci filtra węglowego oraz obowiązkowym regularnym przewietrzaniem pomieszczenia pozwoli znacznie zredukować niebezpieczeństwo bezpośredniego wdychania oparów lutowniczych. Schemat ideowy układu pokazano na rysunku 1. Jest to klasyczna aplikacja regulatora napięcia LM317. Moduł powinien być zasilany z typowego zasilacza wtyczkowego 12V dołączonego do złącza IN.

Rys.1 Schemat ideowy - sterownik odciągu oparów

Dioda D1 zabezpiecza układ przed niewłaściwą polaryzacją napięcia wejściowego, kondensatory C1-C4 filtrują to napięcie. Przy podanych na schemacie wartościach elementów zakres regulacji umożliwia ustawienie na wyjściu dowolnego napięcia z zakresu od około 2V do około 11V (w zależności od napięcia zasilania), zapewniając tym samym płynną regulację obrotów dołączonego do wyjścia OUT wentylatora. Możliwości zastosowań prezentowanego układu jest więcej, w upalne dni idealnie sprawdzi się w roli osobistego, regulowanego wentylatora biurkowego.

Montaż i uruchomienie - sterownik odciągu oparów

Widok płytki drukowanej regulatora pokazano na rysunku 2. Montaż układu jest klasyczny i nie powinien przysporzyć problemów. Rozpoczynamy go od wlutowania w płytkę elementów najmniejszych, dalej montując radiator wraz z układem U1 oraz potencjometr. Wentylator montujemy na samym końcu, przy pomocy krótkich odcinków „grubego”drutu srebrzonego. Do tego celu służy szereg otworów montażowych z odsłoniętym polem miedzi.

Rys.2 Rozmieszczenie elementów na płyce drukowanej - sterownik odciągu oparów

Sposób montażu wentylatora pokazano na fotografii. Płytka została przystosowana do montażu wentylatorów 120mm i maksymalnej grubości 38mm. Kierunek montażu wentylatora w zależności od potrzeb i przeznaczenia urządzenia jest dowolny.

Sterownik odciągu oparów - widok od góry
Wykaz elementów
Rezystory
 
R1:
2,2kΩ (czerwony-czerwony-czerwony-złoty)
R2:
270Ω (czerwony-fioletowy-brązowy-złoty)
P1:
potencjometr 5kΩ
Kondensatory
 
C1, C2:
220uF!
C3, C4:
100nF (może być oznaczony 104)
C5:
47uF!
Półprzewodniki
 
D1:
1N4007!
LED1:
dioda LED!
US1:
LM317!
Pozostałe
 
IN:
GN DC2.1/5.5
S1:
włącznik kątowy do druku
OUT:
DG301-5.0/2
Radiator
 
Wentylator 12V 120×120mm
 
Galeria
Firma:
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2018
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"