Głównym elementem konwertera jest układ U1 typu FT232RL w 28-wyprowadzeniowej obudowie SSOP. Ten sam układ był zastosowany w konwerterze AVT1595 (EP 10/2010). Podobnie jak tam, do doprowadzenia sygnału USB użyto gniazda typu B (złącze P3).
W porównaniu z tamtym rozwiązaniem, w opisywanym konwerterze wprowadzono następujące zmiany:
- Zastosowano diody LED D1 i D2 w roli wskaźników nadawania i odbioru sygnałów.
- Na złączu IDC14 (P2) udostępniono wszystkie sygnały interfejsu RS232 (bez zachowania zgodności poziomów napięcia ze specyfikacją EIA-232).
- Użytkownikowi udostępniono nie tylko napięcie +5 V z USB, ale również 3,3 V z wewnętrznego stabilizatora układu FT232RL (należy pamiętać, ze obciążalność tego stabilizatora to tylko 50 mA!).
- Umożliwiono wybór (za pomocą zwory J1) jednej z trzech opcji zasilania wejść i wyjść cyfrowych (VCCIO) układu FT232RL:
- 5 V za złącza USB (pozycja zwory +5),
- 3,3 V z zasilacza wewnętrznego układu FT232RL (pozycja zwory +3V3),
- zewnętrzne zasilanie doprowadzane do nóżki 4 gniazda P2 (pozycja zwory +EX).
Ostatnia opcja umożliwia współprace układu z szeroką gamą układów cyfrowych o napięciach zasilania od 1,8 V do 5,25 V. Należy wtedy wykonać połączenie zasilania układu współpracującego do pinu VCCIO_EX konwertera i ustawić zworę J1 w pozycji +EX.