Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosty nadajnik krótkofalowy

Article Image
Elmax
Ten prosty nadajnik krótkofalarski jest łatwy do skonstruowania i może być używany do nadawania dźwięku na niższym paśmie fal krótkich (SW) od 5 MHz do 12 MHz przy odpowiednim doborze kwarców. Jest to dobry projekt dla początkującego.

Obwód i działanie

Schemat ideowy prostego krótkofalowego nadajnika głosu pokazano na rysunku 1. Zbudowany jest on z tranzystorów mocy 2N2219 (T1), BD139 (T2) oraz wzmacniacza audio małej mocy LM386 (IC1).

Rysunek 1. Nadajnik głosu na falach krótkich

Tranzystor T1 jest skonfigurowany jako oscylator przebicia, którego częstotliwość jest określana przez XTAL1. Oporniki R1, R2, i R3 zapewniają biasowanie, a sprzężenie zwrotne jest zapewnione przez kwarc. Na kolektorze T1 generowana jest fala nośna o częstotliwości 6,4 lub 7,2 MHz, która jest sprzężona z anteną poprzez kondensator C3. Dławik RF RFC2 przepuszcza napięcie stałe, jednocześnie przedstawiając wysoką impedancję dla fal radiowych. Dodatkową filtrację zapewnia dławik RF RFC1 i kondensator C1. Modulator zbudowany jest w oparciu o układ wzmacniacza audio małej mocy LM386 (IC1). Oferuje on duże wzmocnienie audio wynoszące 200, które jest ustawiane za pomocą kondensatora C8.

Sygnał audio z mikrofonu MIC1 jest wzmacniany i podawany na tranzystor T2 zwiększający prąd emiterowy. Tranzystor T2 zapewnia, że z układu IC1 pobierana jest bardzo mała moc, dzięki czemu zniekształcenia dźwięku są minimalne. Tranzystor T2 moduluje również szeregowo oscylator poprzez zmianę jego napięcia zasilającego zgodnie z sygnałem audio. Dzięki temu uzyskuje się 80-procentową modulację fali nośnej. Moc wyjściowa wynosi tylko 40 mW, ale może wzrosnąć do 120 mW przy 80-procentowej modulacji, dzięki zastosowaniu do transmisji 10-metrowej anteny drutowej.

Budowa i testowanie

Schemat płytki drukowanej nadajnika głosu pokazano na rysunku 2, a rozmieszczenie jego elementów na rysunku 3. Po zmontowaniu układu na płytce drukowanej należy podłączyć baterię 12 V do złącza CON1 i pobrać sygnał audio z gniazda JACK1. Po odpowiednim dostrojeniu dźwięk można usłyszeć na odbiorniku krótkofalowym.

Rysunek 2. Układ płytki drukowanej nadajnika głosu
Rysunek 3. Układ elementów na płytce drukowanej

Podłącz MIC1 i zacznij mówić. To samo można będzie odsłuchać na krótkofalówce dostrojonej na częstotliwość 6,4 lub 7,2 MHz.

Ten prosty układ można zmontować nawet na płytce uniwersalnej. Użyte dławiki RF są gotowymi dławikami formowanymi i ich wartości nie są krytyczne. RFC1 i RFC3 mogą mieć dowolną wartość pomiędzy 100 µH a 680 µH. RFC2 może mieć wartość od 1 mH do 4,7 mH. Podczas testów użyto kwarcu o częstotliwości 7,2 MHz. Używaj 12 V bezszumowego regulowanego zasilacza.

Po skonstruowaniu układu na płytce drukowanej, umieść go w odpowiedniej obudowie.

Do pobrania
Download icon Prosty nadajnik krótkofalowy - schemat montażowy i PCB
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki temperatury
1/10 Temperatura to
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"