- Napięcie zasilania: 5 V (np. USB)
- Maksymalny prąd obciążenia (wyświetlacz załączony/przyciemniony/wyłączony): 60 mA/50 mA/27 mA
- Zakres częstotliwości radioodbiornika FM: 87.5…108 MHz
- Typ obsługiwanych wiadomości RDS: PS (Program Service), RT (Radio Text), CT (Clock & Time)
- Maksymalna moc wyjściowa audio: 2×320 mW przy obciążeniu 4 Ω
- Impedancja obciążenia: 4…16 Ω
Część z Was, drodzy Czytelnicy, pamięta zapewne dobre czasy rozkwitu polskiej elektroniki użytkowej, które przypadły na lata siedemdziesiąte, osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Mnie osobiście urządzenia z tego okresu kojarzą się będą z polską myślą techniczną, niezawodnością, dbałością o szczegóły wykonania oraz niejednokrotnie – innowacyjnością. Wystarczy wspomnieć zestawy „wieżowe” takich firm, jak Diora, Zakłady Kasprzaka, nie mówiąc już o samych początkach (w moim postrzeganiu tego okresu), które to zawsze będę utożsamiał z radioodbiornikiem przenośnym o wdzięcznej nazwie Jowita 2 w obudowie częściowo wykonanej z drewna. Na zawsze w mojej pamięci pozostanie odbiornik tego typu, który funkcjonował w domu mojej bliskiej rodziny do początków XXI wieku! Powiedzcie, proszę, które z urządzeń produkowanych dzisiaj przetrwa 30 lat?! Czemu zaprzepaszczono ten cały dorobek nazywany dzisiaj dumnie „know how”? Moim zdaniem dlatego, że Państwo jako całość nie miało nigdy i nie ma do dzisiaj odpowiedniej polityki rozwoju i ochrony rynku wewnętrznego…ale to temat na inny artykuł.
Z rozrzewnieniem wspominam swoje pierwsze konstrukcje budowane w tym czasie, które to mimo swojej prostoty dawały wiele satysfakcji. Jak chyba każdy swoją przygodę z elektroniką rozpoczynałem od zbudowania właśnie takiego prostego radyjka złożonego zaledwie z kilku elementów, jak dla przykładu legendarne radyjko AM w pudełku od zapałek, zbudowane na bazie „zasłużonego” układu UL1111, znane wszystkim czytelnikom „Młodego Technika”. Mimo prostoty układy tego rodzaju nie były wcale łatwe do uruchomienia, a to za sprawą wielu elementów indukcyjnych, których konfiguracja znacząco wpływała na efekt końcowy. Cóż z tego, że takie urządzenia pozostawiały wiele do życzenia, jeśli chodzi o jakość emitowanego przezeń dźwięku, jeśli dawały wiele nieskrępowanej radości i nadziei rozwoju w przyszłości.
Wiedziony sentymentem do starych rozwiązań i zaopatrzony w dzisiejszą wiedzę z dziedziny elektroniki, postanowiłem jakiś czas temu zbudować prosty radioodbiornik wyposażony w nowoczesne funkcje, którego ziszczeniem był projekt o nazwie pocketRadio opublikowany na łamach „Elektroniki Praktycznej” 6…7/2013. Radioodbiornik pocketRadio był jednak urządzeniem przenośnym, do którego funkcjonowania niezbędny był odpowiedni zestaw słuchawkowy oraz pakiet baterii zasilających, co odsuwało go nieco od idei pierwowzoru. Tym razem postanowiłem zbudować radio, które nawiązywałoby do dawnych konstrukcji, ale w znacznie nowocześniejszym wydaniu i do tego w bardzo atrakcyjnej cenie.
Tak jak wtedy, tak i teraz, do budowy urządzenia postanowiłem wykorzystać doskonały układ scalony odbiornika FM typu Si4703 firmy Silicon Labs, specjalistę w dziedzinie tego typu rozwiązań (i nie tylko). Układ ten jest kompletnym odbiornikiem radiowym przeznaczonym do odbioru emisji w paśmie FM charakteryzującym się następującymi, wybranymi cechami użytkowymi:
- Odbiór stacji radiowych w pełnym zakresie częstotliwości pasma FM (76…108 MHz).
- Cyfrowa synteza częstotliwości z wbudowanym oscylatorem VCO.
- Wbudowane układy AFC (Automatic Frequency Control) i AGC (Automatic Gain Control).
- Obsługa konfigurowalnej funkcji Seek (przeszukiwanie pasma).
- Pomiar mocy sygnału antenowego.
- Wbudowana funkcja regulacji głośności sygnału wyjściowego.
- Wbudowany układ oscylatora dla rezonatora kwarcowego 32768 Hz.
- Obsługa interfesju I²C oraz SPI.
- Minimalna liczba niezbędnych elementów zewnętrznych w typowej aplikacji.
- Brak konieczności jakiegokolwiek strojenia obwodów radiowych, gdyż w układzie wykorzystano cyfrową obróbkę sygnałów za pomocą zaawansowanych technik DSP.
- Szeroki zakres napięć zasilania (2,7…5,5 V).
- Niewielki pobór mocy (w tym tryb o ekstremalnie małym zapotrzebowaniu na energię).
- Wbudowany regulator napięcia typu LDO.
- Obsługa systemu RDS/RDBS.
- Małe wymiary obudowy (3 mm×3 mm).
Cechy użytkowe układu idealnie predestynują go do zastosowań w sprzęcie tego typu zwłaszcza, że aplikacja układu ogranicza się do zaledwie kilku elementów zewnętrznych. Wynika to z faktu, o czym wspomniano pokrótce wcześniej, że w budowie układu Si4703 wykorzystano zaawansowany, cyfrowy tor przetwarzania sygnału za pomocą przetworników A/C oraz C/A oraz procesora DSP. Zresztą wystarczy wspomnieć, iż element Si4703 jest przykładem jednego z wielu produktów rodziny Si47xx tejże firmy (dostępnych jest ponad 25 rodzajów układów), w zakresie której mieszczą się zarówno odbiorniki jak i nadajniki we wszystkich dostępnych pasmach radiowych zróżnicowane pod względem zintegrowanej funkcjonalności.