Opisany w artykule projekt może pomóc czytelnikom przesyłać dane, np. z czujników, z dużą częstością powtarzania, a także bezpłatnie i niezależnie od przepustowości serwerów dostarczać je przez WebSocket (WebSocket to protokół komunikacji komputerowej, zapewniający kanały komunikacyjne full-duplex za pośrednictwem pojedynczego połączenia TCP). Osiągamy to za pomocą lepszej, bezpiecznej, ale dostępnej na całym świecie, wieloplatformowej, opartej na chmurze usługi przesyłania wiadomości freemium – komunikatora Telegram. Możemy wysyłać dane co kilka sekund za pomocą taniej płytki rozwojowej ESP32 do kanału bota Telegram, a następnie odbierać je na drugim końcu świata za pomocą prostego kodu napisanego w Pythonie.
W ramach artykułu omówimy zdalną stację telemetryczną, która wysyła dane co cztery sekundy. Dane przychodzą do stacji bazowej zbudowanej w oparciu o płytkę ESP32. ESP32 jest podłączony do Internetu za pomocą sieci Wi-Fi. Następnie wysyła dane do kanału bota Telegramu, a po stronie odbiorcy zwykły komputer podłączony do Internetu uruchamia skrypt napisany w języku Python3, aby w sposób ciągły odbierać dane i używać je do określonych celów. Działanie mogłoby wyglądać następująco:
czujniki w monitorowanym terenie → ESP32 → kanał Telegramu → cyberprzestrzeń → odległy odbiornik → Internet Wi-Fi → Python → odtworzenie danych.
Autorski prototyp pokazano na fotografii.
Zainstaluj aplikację Telegram na swoim telefonie komórkowym, tablecie lub laptopie. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Google Play Store (dla telefonów z systemem Android) i App Store (dla iPhone’ów) itp. Do komunikowania się z płytką ESP32 utwórz kanał w aplikacji Telegram.
Po zainstalowaniu aplikacji i skonfigurowaniu konta wyszukaj Botfather w aplikacji. Gdy tylko otworzysz Botfather, zobaczysz przycisk Start lub Restart. Otworzy się lista poleceń i ich aplikacji. Kliknij polecenie /newbot.
Po tym poleceniu należy nadać nazwę botowi. Ja nazwałem go bera_arduino. Następnie ustaw nazwę użytkownika. Podczas ustawiania nazwy użytkownika należy pamiętać, że powinna być unikatowa i kończyć się słowem bot, na przykład bera1bot. Jak tylko ustawisz nazwę użytkownika, twój bot zostanie utworzony i zobaczysz token API. Zapisz go gdzieś, ponieważ będzie potrzebny później.
Teraz, aby przygotować oprogramowanie, należy przygotować dwa parametry dla tego kanału (bera_arduino) – chat_id i bot_token. Po utworzeniu nazwy czatu i identyfikatora użytkownika, wydaj polecenie /mybots, co spowoduje otwarcie twoich botów. Po wskazaniu wybranego bota zostanie wyświetlone okno graficzne, a po naciśnięciu API_token otrzymasz bot_token do zapisu dla swojego bota.
Jedynym potrzebnym parametrem jest Twój chat_id. Aby go uzyskać, znajdź bota o nazwie @GetIDsBot. Zostanie wyświetlone okno z opisem Twojego chat_id.
Cóż, teraz masz już dane uwierzytelniające do uruchomienia swojego chatbota w Telegramie. Zanotuj te dwa upiornie wyglądające numery, aby użyć ich w szkicu.