- Napięcie zasilania: 3,3 V
- Układ ENC28J60
- Złącza goldpin, gniazdo RJ45
- Pasuje do płytek stykowych
Najważniejszym elementem jest układ scalony IC1 będący kontrolerem Ethernet (10BASE-T) z interfejsem SPI. Układ IC1 do poprawnej pracy wymaga taktowania sygnałem o częstotliwości 25 MHz, który jest zapewniony przez rezonator kwarcowy Q1 w połączeniu z kondensatorami C1 i C2. Użyty rezonator powinien być dobrej jakości, zaś częstotliwość 25 MHz powinna być jego częstotliwością podstawową.
W układzie wykorzystane zostało gniazdo Ethernet (CON1) ze zintegrowanym transformatorem, co znacznie zmniejsza powierzchnię zajmowaną na płytce. Dławik L1 (koralik przeciwzakłóceniowy), rezystory R2…R5, kondensatory C9 i C10, to elementy terminujące/dopasowujące transformatora. Rezystory R6 i R7 ograniczają prąd płynący przez diody LED wbudowane w gniazdo, a wykorzystywane do sygnalizowania stanu połączenia sieciowego. Rezystor R1 jest wymagany do prawidłowej pracy części analogowej kontrolera i w wypadku „krzemu” w wersji B1 lub B4 jego wartość powinna wynosić 2,7 kΩ, natomiast w wypadku wersji B5 lub B7 – 2,32 kΩ. Zaproponowaną na schemacie wartość 2,4 kΩ wybrano ze względu na większą popularność układu w wersjach B5 lub B7 oraz małą popularność rezystorów 2,32 kΩ (nie stwierdzono wadliwego działania układu przy wartości 2,4 kΩ). Kondensator C8 jest wykorzystywany w obwodzie wewnętrznego stabilizatora 2,5 V, zaś kondensatory C3…C7 filtrują napięcie zasilające kontroler.
Ostatnimi elementami wymagającymi komentarza są złącza CON2 oraz CON3 typu goldpin. Na złącze CON2 wyprowadzone zostały wszystkie sygnały sterujące kontrolera, tj. reset (RESET), interfejs SPI (CS, SCK, MOSI, MISO), przerwanie (INT), przerwanie Wake-up On Lan (WOL) oraz wyjście sygnału zegarowego (CLKO). Złącze CON3 służy do zasilenia modułu. Rozstaw złączy na płytce drukowanej wynosi 22,86 mm (9×2,54 mm), co pozwala na jej łatwe umieszczenie na płytce stykowej.
Układ należy zasilić napięciem 3,3 V, ale warto wiedzieć, że wejścia będę poprawnie pracowały również przy napięciu 5 V. Jest to cecha często niedostrzegana przez konstruktorów urządzeń bazujących na omawianym układzie i np. mikrokontrolerze AVR. Mianowicie, w celu dopasowania poziomów logicznych, napięcie zasilające mikrokontroler zostaje obniżone do 3,3 V przy niezmienionej częstotliwości taktowania (np. 16 MHz), która jest wtedy zbyt wysoka. A wystarczy jedynie zasilać mikrokontroler napięciem 5 V, zaś układ kontrolera Ethernet 3,3 V, aby spełnić wszystkie warunki wynikające z charakterystyk tych układów.