Jednak, największa trudność leży gdzie indziej. Problematyczne jest wykonanie obwodów w.cz., poprawne wykonanie ceweczek i wszystkich obwodów strojonych. Błędy w tym zakresie są trudne do uniknięcia i one rzutują na końcowy efekt działania odbiornika (szczególnie FM, z modulacją częstotliwości). W warunkach amatorskich trudno to obliczyć, zmierzyć i wykonać. Okazuje się, że obecnie dostępna „baza elementowa” diametralnie upraszcza tą kwestię. Bieżący projekt pokazuje jak wykonać odbiornik FM będąc zupełnie zwolnionym z nawijania ceweczek, doboru strojonych pojemności, wszelkiego strojenia a nawet użycia filtrów ceramicznych.
Proponowany odbiornik potrafi odebrać stacje radiowe z modulacją częstotliwości w szerokim paśmie od 76MHz do 108 MHz. Oferuje wyjście stereo, charakteryzuje się dobrą czułością i ogólnie jakość odbioru jest zadowalająca.
Projekt bazuje na układzie scalonym RDA7088 lub jego klonach HEX3653 czy GS1299. Wszystkie te układy są odpowiednikami „pin to pin” i wszystkie zamknięte są w 16-to nóżkowej obudowie SOP16. Jeśli wystarczy nam odsłuch stacji radiowych przez słuchawki, nie jest potrzebny żaden dodatkowy wzmacniacz sygnału audio m.cz. Proponowany układ scalony jest zdolny do wysterowania obciążenia głośników o impedancji 32 Ω.
Faktycznie, z wykorzystaniem układu scalonego, który autor proponuje, wykonanie radioodbiornika FM jest bardzo proste. RDA7088 to w zasadzie gotowy odbiornik. Trzeba dodać jedynie kilka dyskretnych elementów. Sprawa jest z jednej strony prosta. Ale pewnie i satysfakcja z własnoręcznego wykonania radia jest zbliżona do satysfakcji z „własnego kupna” radyjka w supermarkecie – przypis redakcji EdW.
Pewną niedogodnością własnoręcznej konstrukcji może być mała obudowa układu scalonego. Wszystkie wspomniane układy oferowane są do montażu powierzchniowego SMD z rozstawem wyprowadzeń 1/20 cala (1,27 mm). Dla ułatwienia eksperymentów na płytce uniwersalnej ze standardowym rozstawem 2,54 mm, można użyć dostępnej przejściówki którą widać na zdjęciu prototypu wykonanego przez autora. Pokazano to na rysunku 1. Poza układem scalonym potrzeba niewielu elementów dodatkowych i wszystkie zebrano w poniższym zestawieniu.
Mimo tak niewielkiej liczby wymaganych elementów, zapewniony jest odbiór pełnego pasma FM stosowanego gdziekolwiek na Świecie. To zakres od 76 do 108 MHz. A dodatkowe funkcje i cechy które warto podkreślić, są następujące:
- przeskanowanie pełnego pasma stacji radiowych trwa krócej niż 5 sekund,
- zegar systemowy RCKL generowany jest w oparciu o popularny i tani rezonator kwarcowy 32,768 kHz,
- układ scalony oferuje Automatyczną Regulację Wzmocnienia AGC (Automatic Gain Control) realizowaną na drodze cyfrowej,
- możliwość bezpośredniego wysterowania głośniczków o impedancji 32 Ω,
- układ dostępny jest w małej obudowie SOP16,
- zakres napięcia zasilania od 1,8 V do 3,6 V,
- niewielki pobór prądu: 17 mA przy napięciu zasilania 3 V.