Powodem skonstruowania radioodbiornika była chęć poznania stosunkowo mało popularnego modułu tunera radiowego z użytym układem TEF6686 firmy NXP Semiconductors. Jego producent jako główne zastosowanie wymienia aplikacje z branży automotive oraz wysokiej klasy konsumencki sprzęt audio. Ze względu na doskonałe parametry odbioru upodobały go sobie w szczególności osoby interesujące się tzw. DX-ingiem, czyli nasłuchem odległych stacji radiowych. Dostępność modułu z tym układem na polskim rynku jest niewielka, jednak przy odrobinie chęci można go znaleźć na zagranicznych portalach aukcyjnych.
Jednym z założeń projektu było uzyskanie unikalnego, nawiązującego do analogowych urządzeń interfejsu użytkownika. Dlatego też istotnym elementem omawianego odbiornika stał się wyświetlacz w technologii e-papieru. Podobne wyświetlacze są stosunkowo rzadko używane w tego typu aplikacjach, a dzieje się tak ze względu na ich wysoką cenę oraz niezadowalającą szybkość odświeżania zawartości. Na szczęście w ostatnim czasie pojawiły się modele w akceptowalnych cenach oraz zapewniające dobre parametry dynamiczne. Do projektu wybrany został 2,9-calowy model firmy WeAct, o rozdzielczości 296×128 pikseli, co gwarantuje dobre wrażenia estetyczne. Przy doborze panelu istotne było, aby dany model obsługiwał tzw. partial update, czyli częściowe przeładowanie treści na ekranie. Dzięki temu możemy osiągnąć zadowalającą responsywność interfejsu użytkownika. Dostępne są również biblioteki do obsługi tego wyświetlacza, co bardzo ułatwia implementację.
Centralnym elementem odbiornika jest mikrokontroler ESP32 (na płytce Devkit V1). Omawiany projekt nie stawia specjalnych wymagań co do mocy obliczeniowej bądź peryferiów mikrokontrolera. Wspominany model został wybrany głównie ze względu na logikę 3,3 V, na której operuje. Pozostałe elementy również pracują w logice 3,3 V, co eliminuje konieczność stosowania konwertera poziomów. Całości dopełnia enkoder obrotowy z wbudowanym przyciskiem, który umożliwia obsługę wszystkich funkcji za pomocą jednej gałki.