Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Jednoukładowy cyfrowy odbiornik radiowy FM/AM/SW wg Silicon Labs

Article Image
Elmax
Najnowsza technologia umożliwia budowanie radioodbiorników FM/AM w oparciu o pojedyncze, dedykowane układy scalone. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć kilka anten do wejść takiego układu, wysłać mu kilka poleceń przez port szeregowy, a na drugim końcu pojawi się dźwięk stereo. W rezultacie układy Silicon Labs odpowiadające takiej koncepcji sprawiają, że zbudowanie sprawnego odbiornika radiowego jest dziecinnie proste. Taki radioodbiornik jest łatwy w konfiguracji i obsłudze, mieści się w kompaktowej obudowie i działa przy zastosowaniu zwykłego zasilacza sieciowego.

Autor był w miarę zadowolony ze swojego projektu odbiornika AM/FM/SW pokazanego w wydaniu Silicon Chip-a ze stycznia 2021 r. (siliconchip.com.au/Article/14704), przynajmniej pod względem łatwości budowy, łatwości użytkowania i pokrycia wielu pasm radiowych. W wersji polskiej tekst ukazał się w wydaniu EdW z września 2023 r. Ale projekt pozostawił po sobie niedosyt, ze względu na wrażenie, że jego ogólna atrakcyjność pozostawia trochę do życzenia. Autor nie był również zadowolony z faktu, że nie miał wystarczającej ilości informacji pozwalających na wdrożenie pełnego cyfrowego sterowania układem radiowym BK1198.

Chociaż konstrukcja tego radia była stosunkowo prosta, byłoby to o wiele prostsze, gdyby można było uzyskać działające sterowanie cyfrowe.

W ciągu ostatnich paru lat pojawiło się kilka nowych układów, które znacznie ułatwiają projektowanie odbiorników radiowych. Wiele z nich pochodzi z firmy Silicon Labs; istnieje około 34 odmian układów z rodziny Si473x, do których notę katalogową można pobrać ze strony siliconchip.com.au/link/ab7y.

Mają one podobną architekturę do układu BK1198, użytego w projekcie Silicon Chip-a ze stycznia 2021 roku. Jedną z głównych zalet układów Silicon Labs jest dokumentacja; podczas gdy informacje na temat BK1198 są co najmniej skąpe, nota aplikacyjna dla układów SiLabs liczy 321 stron! (Patrz siliconchip.com.au/link/ab7z).

Płytka, zaprojektowana w Silicon Chip-ie, jest odpowiednia dla wstępnie zmontowanego modułu z układem Si4730 lub samodzielnego układu Si4732. Oba są dostępne (patrz uwagi dalej!) na AliExpress w dość niskich cenach. Si4730 obsługuje tylko standardowe pasma AM i FM, podczas gdy Si4732 można zaprogramować tak, aby obejmował odbiór fal długich i krótkich. Oba mogą dekodować FM stereo. Specyfikacje podają następujące pasma:

  • Obsługa pasm FM całego świata: 64…108 MHz
  • Obsługa pasma AM w pełnym zakresie: 520…1710 kHz
  • Obsługa pasma SW (Si4734/32/35): 2,3…26,1 MHz
  • Obsługa pasma LW (Si4734/32/35): 153…279 kHz

Ale co z przerwami pomiędzy pasmami? Odrobina eksperymentów pozwoliła ustawić częstotliwości odbioru w tych lukach. I co za niespodzianka; dzięki układowi Si4732 można wybrać dowolną częstotliwość od 153 kHz do 30 MHz, wysyłając odpowiedni kod do układu. Żadnych luk! To, czy w tych lukach jest coś interesującego, to inna sprawa.

W rezultacie mamy zaprogramowane pasmo AM od 153 kHz do 1730 kHz, a pasmo SW od 2 MHz do 30 MHz.


Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: cyfrowy odbiornik radiowy FM/AM/SW, ATmega168, ATmega328
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"