Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Pierwszy taki telefon, wielkości palca z ekranem dotykowym E-INK

Article Image
Elmax
Wykonać własny telefon? To brzmi niewiarygodnie. Telefony komórkowe stają się coraz bardziej skomplikowane i wyposażane w coraz większą ilość funkcji dodatkowych. Nie zawsze jest to zaletą i wielu osobom utrudnia korzystanie z podstawowych funkcji telefonu. Drugą istotną cechą smartfonów jest ich wyświetlacz. Wyświetlacze LCD z tylnym podświetlaniem lub OLED-owe nie są zdrowe dla oczu, gdy dłużej się w nie wpatrujemy. Można się dziwić jak tak zaawansowane urządzenia są konstruowane i zastanawiać czy jest tu pole do popisu dla konstruktora własnego smartfona. Bieżący projekt wychodzi na przeciw takim pomysłom.

Pokazujemy jak można wykonać smartfon wg własnego projektu z wykorzystaniem wyświetlacza typu E-ink. To wyświetlacz dotykowy niewielkiego rozmiaru. Interfejs użytkownika realizuje system operacyjny bazujący na Linuxie i łączu VNC HDMI. Oprogramowanie to realizuje wszystkie podstawowe funkcje telefonu. Prototyp telefonu wykonanego przez autora pokazuje zdjęcie.

Wyświetlacz typu E-ink jest bardzo korzystny z wielu względów. Nie męczy oczu i pobiera bardzo mało energii z baterii. Ekran tego typu jest alternatywą bliską druku na papierze. Treść wyświetlacza jest czytelna nawet po odłączeniu zasilania, tak długo dopóki zechcemy go „odświeżyć”. To nie wszystkie z zalet jakie oferują „atramentowe” wyświetlacze. W bieżącym projekcie przystępujemy do projektu telefonu, ale i konstrukcja komputera tego typu jest możliwa. Na dodatek, koszt takiego urządzenia własnej konstrukcji okazuje się niski. Zaczynamy zatem projekt od skompletowania potrzebnych podzespołów. Zebrano je poniżej.

Projekt telefonu

Projekt własny „zrób to sam” jest atrakcyjny, gdy cechy jego będą dostosowane do własnych potrzeb. Musimy wykonać własną obudowę tak, aby zmieścić w niej potrzebne podzespoły. Wielkość obudowy zdeterminowana jest przede wszystkim wymiarami wyświetlacza. Gdy już zaprojektujemy wymiary obudowy, można ją wykonać w technologii druku 3D.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: telefon wielkości palca z ekranem dotykowym E-INK, Raspberry Pi Zero, SIM800L
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"