- AM (fale średnie): 513…1629 kHz (z krokiem 1 kHz)
- FM: 87…108 MHz (z krokiem 100 kHz)
- SW1: 6,4…10,25 MHz (z krokiem 5 kHz)
- SW2: 2,7…10,25 MHz (z krokiem 5 kHz)
- SW3: 9,8…15 MHz (z krokiem 5 kHz)
- SW4: 14,0…22 MHz (z krokiem 5 kHz)
W ostatnich latach konstrukcja odbiorników radiowych zmieniła się diametralnie. Przez wiele lat standardowym odbiornikiem AM/FM był układ superheterodyny, ze stopniem mieszacza, który sumował przychodzący sygnał z częstotliwością lokalnego oscylatora. Wynikowy sygnał pośredniej częstotliwości był następnie dalej wzmacniany i podawany do detektora, który wyodrębniał sygnał audio m.cz. W końcowym stopniu sygnał audio po wzmocnieniu zasilał głośnik.
Kiedy lampy zostały zastąpione przez tranzystory, początkowo filozofia projektowania pozostała bez zmian. Takie odbiorniki (i te, które je poprzedzały, takie jak odbiorniki z bezpośrednim wzmocnieniem częstotliwości radiowej i strojone odbiorniki bez przemiany częstotliwości – TRF – Tuned Radio Frequency) wymagały wielu precyzyjnie dostrojonych obwodów, z możliwością przestrajania niektórych z nich w celu wyboru pożądanej stacji. Jednak wraz z rozwojem technologii, obwody analogowe zostały w dużej mierze zastąpione technikami cyfrowymi.
Dobrym przykładem jest układ BK1198. Jego funkcje opisane są w dokumencie PDF prezentowanym przez Jaycar: https://tiny.pl/c94hr.
Jaycar sprzedaje oddzielnie monofoniczną wersję BK1198 (nr kat. ZK8829), a także jako część gotowego przenośnego radia AM/FM (AR1458) lub w zestawie do samodzielnego montażu „Cardboard Radio” (nr kat. KJ9021).
Redakcja Silicon Chip-a uznała, że można z tego układu wycisnąć znacznie więcej i zbudować bardziej efektowne radio, stąd ten projekt.
Jeśli nie masz nic przeciwko używaniu zewnętrznego głośnika, radioodbiornik zmieści się w niedrogim pudełku Jiffy. Alternatywnie można użyć większej obudowy i dołączyć wewnętrzny głośnik. Tak czy inaczej, urządzenie dostarcza 0,9 W do szerokopasmowego głośnika 8 Ω.
Aktualnie wybrane pasmo, zakres strojenia i odbierana częstotliwość są wyraźnie widoczne na podświetlanym, alfanumerycznym ekranie LCD. Odbiornik ma również regulację głośności, regulację barwy dźwięku, włącznik/wyłącznik i gniazdo słuchawkowe. Zasilanie może być dostarczane z zasilacza sieciowego 9…12 V AC lub zewnętrznego akumulatora 12 V DC. Zasadniczo ma wszystko, co potrzebne do słuchania transmisji AM, FM i SW, i nie potrzebuje niczego więcej. Jest przy tym łatwy w obsłudze.
Płytka drukowana została zaprojektowana pod mieszaninę elementów przewlekanych i SMD; nie mogliśmy uniknąć elementów SMD, ponieważ BK1198 nie jest dostępny w żadnej obudowie do montażu przewlekanego (w dzisiejszych czasach jest to powszechna sytuacja).
W związku z tym zdecydowaliśmy się użyć kilku pasywnych elementów SMD w możliwie dużych rozmiarach, aby zachować kompaktowość całego urządzenia, nie czyniąc go jednocześnie zbyt trudnym do zmontowania.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki