Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wykrywanie obiektów z użyciem kamery ESP32

Article Image
Elmax
Kamera ESP32 potrafi robić zdjęcia z szybkością bitową 2 MB/sekundę oraz przesyłać je na odległość 200 m z użyciem małej anteny na łączu 2,4 GHz. Jeśli dodatkowo połączymy kamerę z siecią Internet, można wzbogacić jej funkcjonalność o funkcje sztucznej inteligencji.

W projekcie, który tu prezentujemy, kamera ESP32 wykonuje zdjęcia i przesyła je na bieżąco do zdalnego komputera połączonego także z Internetem. System wybiera model sztucznej inteligencji AI i przy jej pomocy potrafi zidentyfikować filmowane obiekty. Cechy obiektu rozpoznaje komputer i dane te przesyła z powrotem do kamery. Po rozpoznaniu modelu sztucznej inteligencji, która wspiera umiejętność identyfikacji filmowanych obiektów, łącze internetowe nie jest dłużej wymagane. Komputer musi być jednak nadal włączony i aktywny. Adres IP jest ustalony na (192.168.43.11), aczkolwiek istnieje możliwość jego modyfikacji. Rozpoznanie obiektu skutkuje rysowaniem jego obrysu na obrazie z kamery.

Można ustawić „poziom zaufania” od 0 do 100%. Tak, że system potrafi rozpoznawać w jednym czasie większą liczbę obiektów.

Można także ustawić rozdzielczość z jaką system widzi obraz oraz takie atrybuty jak odbicie lustrzane. Kamera może pracować z podświetleniem wbudowaną diodą LED. Na rysunku otwierającym widzimy efekt w postaci obrazu, na którym system ma zidentyfikować osobę. Widać tu także, że można modyfikować jakość obrazu przez zmianę jasności i/lub kontrastu. Standardowo system pracuje z niską rozdzielczością 320×240 pikseli. Można ją zwiększyć do maksymalnie 1600×1200, jednak działanie systemu staje się wtedy bardzo wolne. Lepiej pozostawić ustawienia na wartościach domyślnych i korygować je tylko w razie potrzeby.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: ESP32 cam, kamera, Wykrywanie obiektów, IC555
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"