Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Przestrajany przedwzmaniacz HF o regulowanym wzmocnieniu

Article Image
Elmax
Istnieje wiele dostępnych tanich modułów Radia Definiowanego przez Oprogramowanie (Software Defined Radio - SDR), które działają świetnie w zakresie VHF/UHF, ale ogólnie mają kiepskie parametry w paśmie HF (3-30 MHz). Ze względu na szerokie pasmo przenoszenia obwodów wejściowych i nie najlepszą selektywność są podatne na modulację skrośną w przypadku silnych źródeł sygnału. Nasz prosty przestrajany przedwzmacniacz znacznie poprawia osiągi SDR w zakresie HF. Posiada on (opcjonalną) regulację wzmocnienia i może pracować przy zasilaniu 5 V lub z zasilaniem fantomowym.
Właściwości i specyfikacja
  • Zakres strojenia: 5…24 MHz w dwóch podzakresach (możliwy szerszy zakres strojenia)
  • Pasmo przenoszenia: typowo 50…250 kHz (zmienia się w zależności od częstotliwości strojenia)
  • Wzmocnienie: typowo 34…36 dB
  • Zasilanie: 5 V DC @ 30 mA
  • Złącza: wejście BNC, wyjście SMA (lub według potrzeby)

Większość SDR-ów (i wiele innych odbiorników radiowych) może skorzystać z przedwzmacniacza w celu wzmocnienia sygnału z anteny.

Ten zaprojektowany i zbudowany przez nas jest ładny i prosty, tani, łatwy w budowie i działa dobrze w większej części zakresu HF.

Może być zbudowany z regulacją wzmocnienia lub ustawieniem jej na stałym poziomie. Regulacja wzmocnienia jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala uniknąć przesterowania przy silnych sygnałach, jednocześnie nadal korzysta się z poprawionej selektywności dostrojonych obwodów wejściowych.

Urządzenie jest po zmontowaniu zwarte i niezbyt duże; działa z zasilaniem 5 V, które w niektórych przypadkach może być doprowadzone z samego odbiornika poprzez kabel wyjściowy przedwzmacniacza („zasilanie fantomowe”).

Sygnał wejściowy jest doprowadzany do montowanego w obudowie gniazda BNC CON1, następnie do płytki drukowanej poprzez złącze CON2 i do przełącznika DPDT S1, który kieruje go do jednego z dwóch transformatorów w.cz. Umożliwia to pracę w dwóch różnych podzakresach, co pozwala na bardziej selektywne dostrojenie.

T1 pokrywa zakres około 5…11 MHz, natomiast T2 pokrywa zakres 11…24 MHz. Oba zakresy są strojone podwójnym kondensatorem obrotowym VC1, z jego dwoma sekcjami połączonymi równolegle, z zakresem zmiany pojemności 6…200 pF. Kondensator VC1 tworzy przestrajany obwód rezonansowy z uzwojeniem wtórnym transformatora T1 (lub T2 - zależnie od wybranego podzakresu).

Dostrojony sygnał jest następnie podawany na bramkę G1 dwubramkowego MOSFET-a Q1. Sygnał jest przesunięty napięciowo i utrzymywany na stałym potencjale dzięki podłączeniu dolnych końcówek wtórnych uzwojeń transformatorów T1 i T2 do nominalnej szyny zasilania +5 V poprzez rezystor 150 kΩ i do masy przez kondensator filtrujący 10 nF, eliminujący szumy zasilania.

 

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Software Defined Radio, SDR, Przestrajany przedwzmaniacz HF
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"