Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Dwukierunkowy interkom

Article Image
Elmax
Jeśli musimy często wstawać, aby porozmawiać z kimś w swoim mieszkaniu, ten interkom może zaoszczędzić nam kłopotu. Może być również przydatny, gdy ktoś w domu przebywa na izolacji z powodu koronawirusa.

Schemat blokowy interkomu pokazano na rysunku 1.

Ten prosty i niedrogi interkom jest zbudowany z dwóch mikrofonów pojemnościowych (MIC1 i MIC2), czterech tranzystorów 2N2222 (T1 do T4) oraz dwóch wzmacniaczy dźwięku LM380N (IC1 i IC2).

Mikrofon pojemnościowy przypomina kondensator z dwiema równoległymi płytkami umieszczonymi blisko siebie. Jedna z płytek jest wykonana z bardzo lekkiego i cienkiego materiału, który pełni rolę membrany. Membrana drga pod wpływem fal dźwiękowych, co powoduje zmianę odległości między płytkami, a tym samym zmianę pojemności. Wynikająca z tego fluktuacja pojemności powoduje powstanie odpowiedniego sygnału elektrycznego, który jest wzmacniany.

W większości interkomów nie stosuje się obwodu przedwzmacniacza, co powoduje zniekształcenie dźwięku na wyjściu. W tym układzie zastosowano przedwzmacniacze wzmacniające sygnały wejściowe w celu uzyskania głośnego i czystego dźwięku z głośników.

Rysunek 1. Schemat blokowy
Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"