Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

5-elementowa antena Yagi zapewniająca lepszy odbiór FM

Article Image
Elmax
Jak wygląda odbiór sygnałów FM? Dość słabo? Czy muzyka jest zniekształcona, a może w głosie jest dużo szumów? Jeśli tak, to potrzeba odpowiedniej anteny FM, a nie kawałka drutu zwisającego z tyłu tunera. Ta 5-elementowa antena Yagi została zaprojektowana specjalnie dla pasma FM. Można się zdziwić, jak dobrze mogą brzmieć te stacje, gdy mają silny sygnał.

W dzisiejszych czasach wiele osób słucha radia DAB+ i dobrze rozumiemy dlaczego. Jest więcej stacji i jeśli sygnał jest OK, dźwięk też będzie w porządku. Będzie to jednak „OK” tylko w takim zakresie, w jakim sygnały próbkowania stosowane przez praktycznie wszystkie stacje DAB+ wystarczają do zapewnienia dobrej jakości dźwięku.

Tak, tak, wiemy, że wiele osób korzysta obecnie z internetowych serwisów streamingowych, w których można wybierać spośród tysięcy stacji muzycznych z całego świata, ale jakość dźwięku jest po prostu przeciętna.

Jeśli zależy nam na naprawdę dobrej jakości nadawanego dźwięku, stacje FM nie mają sobie równych. Oczywiście, jeśli mieszkamy poza dużymi aglomeracjami, nie ma systemu DAB+, więc jeśli chcemy słuchać audycji muzycznych o dobrej jakości dźwięku, pozostaje nam FM.

A jeśli jesteśmy poza głównymi miastami, będziemy potrzebować dobrej anteny FM, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku – nie ma innej rady. Oczywiście mieszkanie w dużym mieście, prawdopodobnie z pagórkowatym otoczeniem i wysokimi budynkami, może nadal oznaczać, że sygnał będzie słaby i odbierany „wielodrogowo”. Jest to taki sam efekt jak „duchy” w telewizji. Propagacja wielodrogowa powoduje silne zniekształcenia, które można zlikwidować tylko za pomocą dobrej anteny.

Jaką antenę FM powinno się kupić? Są one praktycznie niedostępne. Taka sytuacja miała miejsce, gdy pierwotnie prezentowaliśmy projekt tej anteny w październiku 1988 roku i powtórzyliśmy to w marcu 1998 roku. Od tamtej pory sytuacja nie uległa poprawie i nadal jesteśmy pytani o dobrą antenę FM. Dlatego przedstawiamy go ponownie, z niewielkimi zmianami.

Antena jest 5-elementową matrycą Yagi. Posiada ona składany dipol, pojedynczy reflektor i trzy direktory. Charakteryzuje się ona wzmocnieniem od +8 dB do +9 dB w stosunku do dipola oraz lepszym stosunkiem przód-tył w porównaniu z 3-elementową matrycą, najczęściej stosowaną w przeszłości anteną FM. Przy okazji, jeśli mamy starą logarytmiczno-periodyczną antenę VHF TV to można by jej użyć, ale nie będzie działać tak dobrze jak ta antena, która jest zaprojektowana tak, aby pasowała tylko do pasma FM od 88 do 108 MHz.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"