- 4 porty USB,
- prosta konstrukcja,
- niewielkie wymiary.
Często występuje sytuacja, że do portów USB są na stałe dołączone dodatkowe urządzenia i umieszczone w tej samej obudowie, np.: ekran dotykowy, pendrive, karta muzyczna audio, konwertery interfejsów szeregowych. Wszystkie te komponenty są konieczne do realizacji systemu, ale sumarycznie nie pobierają zbyt dużego prądu z USB. Może się okazać, że samo typowe okablowanie zajmuje więcej miejsca niż cała aplikacja. W tym przypadku proponowane rozwiązanie może wprowadzić nieco porządku. Zmiana gniazd USB na złącza szpilkowe o typowym dla PC wyprowadzeniu sygnałów zwiększa elastyczność zastosowań huba, pozwalając zaoszczędzić trochę miejsca, a typowy rozstaw złączy ułatwia zastosowanie także podczas prototypowania w płytkach stykowych.
Budowa i działanie
Moduł został zbudowany na bazie popularnego kontrolera typu GL850G, którego struktura wewnętrzna została pokazana na rysunku 1. Dzięki wysokiej skali integracji układ zawiera w sobie praktycznie wszystkie elementy niezbędne dla realizacji huba USB, ograniczając aplikację do kilku elementów biernych.
Schemat ideowy układu został pokazany na rysunku 2. Hub zasilany jest z portu komputerka SBC poprzez złącze USB. Dla uproszczenia układu zrezygnowano z zarządzania zasilaniem, pozostawiając jedynie bezpiecznik zbiorczy F1 na szynie V50.
Dzielnik R2, R3 odpowiedzialny jest za restart GL850 po podłączeniu go do SBC. Rezystory R4, R5 wyprowadzeń PGANG/PSEL określają tryb pracy U1, kwarc XT zapewnia jego taktowanie. Złącza USB1...4 wyprowadzają porty downstream GL850G, pozostałe elementy odsprzęgają i filtrują zasilanie.