Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Mały i podręczny monitor zdrowia z funkcją Internetu Rzeczy

Article Image
Elmax
Ciągłe monitorowanie „parametrów zdrowia” (24 godziny/7 dni w tygodniu) jest praktycznie możliwe jedynie w warunkach szpitalnych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, w warunkach domowych przeszkodą są rozmiary urządzeń mogących na bieżąco monitorować parametry zdrowia. Często natomiast pożądanym jest, aby takie parametry jak ciśnienie, częstotliwość bicia serca czy temperaturę ciała monitorować w warunkach codziennej aktywności. Ten projekt pokonuje te trudności.

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, co pozwala mieć je niemal na stałe przyklejone lub inaczej umocowane na swoim ciele. Ponadto, funkcja Internetu Rzeczy pozwala odczytać monitorowane parametry za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Monitorowane parametry zależą od zastosowanych czujników i w najprostszym przypadku będzie to temperatura i częstotliwość uderzeń serca. Odczyt jest możliwy na telefonie, tablecie czy na komputerze. Na dowolnym urządzeniu mogącym się komunikować za pośrednictwem sieci Internetu. Proponowany tu monitor pracuje bez ograniczeń w czasie rzeczywistym, a dane mogą być bez przeszkód wykonany przez kwalifikowany personel medyczny. 

Schemat układu i jego działanie

Schemat układu składa się z dwóch części, co pokazano na rysunku 1. Lewa część rysunku jest jedynie ładowarką akumulatorka i wykorzystuje specjalizowany układ scalony MCP73812T. Zasilanie pochodzi z dowolnego zasilacza czy ładowarki pięciowoltowej wyposażonej w złącze mikro-USB. Sercem układu jest moduł „health sensor” (pulsoksymetr) o oznaczeniu MAX301002. W układzie wykorzystano także moduł mikrokontrolera potrafiący komunikować się z Internetem. 
Mimo złożonych funkcji realizowanych przez układ, jego montaż jest łatwy dzięki wykorzystaniu specjalizowanych modułów. Po zmontowaniu układu zgodnie ze schematem na rysunku 1, należy naładować baterię podłączając ją do złącza JP1 w lewej części schematu. Prawa i właściwa część schematu wyposażona jest w to samo złącze JP1, a moduły MOD1 i MOD2 zasilane są po zwarciu styków wyłącznika S1. Podłączając baterię należy zwrócić uwagę na polaryzację. Biegun dodatni łączymy z pinem 1 złącza, który dalej połączony jest ze switchem S1. Biegun ujemny powinien być połączony z masą GND obu modułów.

Rysunek 1. Schemat urządzenia: lewa część – ładowarka akumulatora; część prawa – zasadnicza część schematu zawierająca sensor oraz moduł komunikacji IoT (Od Red. EdW: Na schemacie w prawej części jest błąd. Należy uzupełnić połączenie pinu 8 Vcc modułu MOD1 z linią zasilania za wyłącznikiem S1)

Programowa część projektu

Mikrokontroler trzeba zaprogramować odpowiednio przygotowanym kodem źródłowym i można do tego wykorzystać oprogramowanie Arduino IDE. Należy wybrać płytkę ESP8266 (gdyż taki mikrokontroler jest na module ESP12F) i z biblioteki menadżera zainstalować ESP-DASH a także bibliotekę Sparkfun Max301x. Do kodu źródłowego programu należy dołączyć biblioteki Max3015 i ESP-DASH. W celu połączenia z Internetem możesz wykorzystać dowolny Wi-Fi Hot Spot lub Wi-Fi domowe. W każdym przypadku należy wpisać poprawną nazwę SSID oraz hasło. W obrębie mieszkania wystarczy łączność z „Home Wi-Fi”, ale chcąc być w pełni mobilnym należy wykorzystać „dane komórkowe” w twoim telefonie. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Do pobrania
Download icon Mały i podręczny monitor zdrowia z funkcją Internetu Rzeczy
Firma:
Tematyka materiału: IoT, monitorowanie zdrowia, ciśnienie, częstotliwość bicia serca, temperatura ciała, Wi-Fi, MCP73812T, MAX301002, ESP12F
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich sierpień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"