Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Zdalne monitorowanie stanu zdrowia dla lekarzy COVID-19

Article Image
Elmax
Z powodu braku transportu i niedostępności lekarzy, wiele osób może nie otrzymać właściwego leczenia we właściwym czasie. Dzieje się tak, ponieważ pacjenci mieszkający w odległych miejscach nie mają dostępu do lekarzy. Niniejszy projekt opisuje urządzenie do zdalnego monitorowania zdrowia, które pomoże lekarzom ocenić stan zdrowia pacjenta w czasie rzeczywistym.

Kodowanie

Najpierw należy skonfigurować urządzenie Argon do pracy w sieci mesh i dodać wszystkie inne urządzenia, które mają pracować w tej sieci. W tym celu należy pobrać aplikację particle na smartfona i postępować zgodnie z instrukcjami. Potem można stworzyć kod dla urządzenia albo w particle Web IDE albo w VS Workbench. W projekcie wykonano kodowanie w particle IDE, ponieważ pozwala na bezprzewodową aktualizację firmware'u z dowolnego miejsca za pomocą Over-the-Air (OTA). Zaloguj się do Particle Web IDE.

Następnie dodaj bibliotekę potrzebną w kodzie. Znajdź ikonę biblioteki po lewej stronie Web IDE i wyszukaj czujnik MAX30100. Kliknij na niego, a następnie wybierz przycisk "insert in code". Następnie wybierz plik kodu, w którym chcesz dodać bibliotekę.

Następnie ustawiamy System Mode jako Automatic oraz System Thread jako Enabled. Dzięki temu  urządzenie będzie uruchamiało w tle usługę auto-connect, dzięki czemu będzie łączyło się z siecią Wi-Fi, gdy będzie ona dostępna, bez przerywania pracy głównego kodu.

Następnie trzeba ustawić właściwości BLE oraz usługi, które pomogą urządzeniu przesyłać dane z czujników przez BLE. W tym celu tworzymy funkcję setup(), w której ustawiamy czujnik MAX30100 i uruchamiamy komunikację z nim.

Po tym, mamy funkcję loop(), która działa wielokrotnie. W tej funkcji będą aktualizowane dane zdrowotne zarejestrowane przez czujnik i będą przesyłane do chmury urządzenia particle, a także przez BLE, dzięki czemu lekarze mogą podłączyć się do niego lub uzyskać dostęp do danych danej osoby z dowolnego miejsca na świecie i w ten sposób wykonać badanie tej osoby.

W kolejnym kroku należy włączyć urządzenie particle argon i odczekać kilka sekund, aż połączy się z siecią Wi-Fi i chmurą urządzenia. Następnie należy wgrać kod za pomocą ikony Upload Firmware, która znajduje się w lewym górnym rogu Particle Web IDE.

Połączenie

Po wgraniu kodu, podłącz komponenty tak, jak pokazano na schemacie.

Testowanie

Po zasileniu urządzenia baterią 3 V – 5 V, odczekaj kilka minut, aby urządzenie połączyło się z chmurą. Po pomyślnym połączeniu dioda LED na płytce zacznie mrugać (tak jakby oddychała). Teraz otwórz konsolę particle, skopiuj adres URL i wklej go do przeglądarki internetowej. Po załadowaniu strony można uzyskać dane o zdrowiu pacjenta na żywo. Mogą być one oglądane przez lekarza z dowolnego miejsca na świecie.

Można również dodać wyświetlacz OLED jako rozszerzenie dla projektu, ale to może zwiększyć koszty całkowite projektu. Jeśli chcesz dodać OLED musisz dokonać pewnych zmian w kodzie, a także dodać bibliotekę OLED.

Do pobrania
Download icon Zdalne monitorowanie stanu zdrowia dla lekarzy COVID-19 - kod źródłowy

Artykuł Remote Health Monitoring With BLE Capability For COVID-19 Doctors opracowano w wersji polskiej na podstawie współpracy z portalem www.electronicsforu.com.

Firma:
Tematyka materiału: Wi-Fi, nRF52840, ESP32, MAX30100, Covid-19
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"