Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Uniwersalny wskaźnik włączonego biegu manualnej skrzyni biegów w motocyklu

Article Image
Elmax
Położenie dźwigni manualnej skrzyni biegów motocykla, w odróżnieniu od samochodowej nie reprezentuje jednoznacznie włączonego biegu. Biegi przełącza się lewą stopą i trudno wykonać inny ruch, jak tylko w górę lub w dół. Prezentowany projekt pozwala na jednoznaczną indykację numeru włączonego biegu na jednocyfrowym wyświetlaczu siedmiosegmentowym. Ponadto jest na tyle uniwersalny, że pozwoli na montaż w niemal każdym typie/modelu motocykla.

Ogólny opis idei projektu

Nowsze modele motocykli wyposażone są w tego rodzaju “udoskonalenie”, aczkolwiek ich działanie opiera się na porównaniu wskazań prędkościomierza i obrotomierza. Na tej podstawie układ logiczny wnioskuje o włączonym biegu. To rozwiązanie, aczkolwiek nie jest bardzo skomplikowane technicznie, jest mało uniwersalne i nie pozwala na adaptację w starszego typu jednośladach. Równocześnie, jak większość “udoskonaleń” w motoryzacji, nie jest tanie.

Projekt tu prezentowany pozyskuje informację jedynie z ruchu dźwigni/zmieniacza biegów oraz ze switcha biegu zerowego (luzu), co jest dostępne w praktycznie każdym motocyklu, niezależnie od jego wieku i wszystkich szczegółów konstrukcji.

Zatem, to proste i uniwersalne rozwiązanie nada się też do twojego motocykla. Równocześnie “miłośnicy dwóch kółek” z pewnością nie ocenią go jako zbyteczny gadżet.

Poza zmontowaniem prostego układu elektronicznego, musisz zadbać jedynie o montaż dwóch czujników Halla na ramie, małe...

Aby kontynuować czytanie wykup prenumeratę
Kup teraz
Galeria
Wideo
Firma:
Tematyka materiału: AVR, ATTINY25
AUTOR
Źródło
www.electronics-lab.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"