Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Elektroniczne dzwonki wietrzne, część 2 – wykończenie

Article Image
Elmax
W zeszłym miesiącu opisaliśmy, jak działa nasz nowy elektroniczny dzwonek wietrzny i jak zbudować elektronikę. Teraz przechodzimy do najtrudniejszej części – modyfikacji samego dzwonka wiatrowego, aby mógł być uruchamiany przez zestaw elektromagnesów. Nie obawiaj się, ponieważ mamy szczegółowe instrukcje, jak to zrobić i zakończyć budowę, składając wszystko razem i konfigurując elektronikę.
Właściwości i parametry
  • uruchamia gongi wiatrowe z maksymalnie 12 dzwonkami (lub wiele mniejszych gongów),
  • pasuje do szerokiej gamy dzwonków, od miniaturowych gongów po duże,
  • indywidualna kalibracja parametrów sterowania napędem elektromagnetycznym,
  • nagrywanie i odtwarzanie sekwencji,
  • sekwencje z długimi opóźnieniami mogą być nagrywane w krótszym czasie,
  • opcjonalna przypadkowość czasu przerwy pomiędzy uderzeniami młoteczka w dzwonek,
  • regulowane parametry losowości,
  • opcjonalne automatyczne wyłączanie w ciemności.

Zmodyfikowaliśmy dzwonek Sonnet Wind Chime „Amazing Grace” 640 mm firmy Carson Home Accents tak, aby zawierał napęd elektromagnetyczny. Jeśli będziesz miał kłopoty z jego nabyciem, nasze wskazówki powinny wystarczyć Ci do podobnych zmian w budowie analogicznego. Zawsze możesz próbować zakupu na znanych portalach.

Jest to typ 5-dzwonkowy z rurami o średnicy zewnętrznej 31,5 mm. Najdłuższa rura ma 590 mm, a najkrótsza 450 mm.

Elektromagnesy są zamontowane na okrągłym pierścieniu wykonanym z 9-milimetrowej płyty MDF (płyta pilśniowa o średniej gęstości). Pierścień ten jest utrzymywany w miejscu za pomocą elementu w kształcie odwróconej litery „U” wykonanego z płyty MDF i kilku wsporników zamontowanych pod kątem prostym. Cała rama jest przymocowana do haka zawieszki gongu wiatrowego za pomocą śruby M5 i nakrętki.

W przypadku naszego prototypu płytka wspornika młoteczka została wykonana z kawałka blachy aluminiowej o średnicy 80 mm i grubości 1 mm. Płytka została zaprojektowana tak, aby współpracować z 5 dzwonkami rozmieszczonymi z odstępem kątowym 72° wokół osi.

Płytka zawiera otwory na sznurki i szcze­linę umożliwiającą umieszczenie młoteczka na płytce wspornika, bez konieczności demontażu żagielka (żagielek przymocowany jest na końcu tego samego sznurka).

Rama musi być tak dobrana, aby płyta podstawy mogła być umieszczona na wysokości, na której elektromagnesy i dźwignie znajdują się w jednej linii z górną krawędzią młoteczka.Istnieją dwa otwory na sznurek wiążące każdy dzwonek (rurkę) gongu z elektromagnesem. Muszą one znajdować się na tyle daleko od siebie, aby sznurek po naciągnięciu nie dotykał rurki gongu. Płytka wspornika młoteczka po przewleczeniu sznurka może być przyklejona na miejscu do samego młoteczka lub przymocowana za pomocą małej śruby samogwintującej.

Prostokątne dźwignie elektromagnesu o wymiarach 100×10 mm są wykonane z blachy aluminiowej o grubości 1 mm; dwa końcowe otwory mają średnicę po 3 mm. Należy zauważyć, że dwa otwory nie są wyśrodkowane, ale umieszczone blisko siebie, aby zapewnić wystarczający zasięg ruchu obrotowego po przymocowaniu do trzpienia elektromagnesu.

Punktem obrotu jest wkręt do drewna w płycie podstawy. Śruba powinna być wystarczająco długa i wkręcona w taki sposób, aby dźwignia mogła znajdować się w pozycji poziomej, a jednocześnie nie była zbyt mocno dokręcona, patrz dalej.

Otwór w trzpieniu elektromagnesu został wywiercony wiertłem 2,5 mm, a następnie nagwintowany pod śrubę M3. Umożliwia to zamocowanie dźwigni w punkcie podparcia za pomocą śruby M3 o długości 10 mm i bez nakrętki, przy czym śruba działa jak łożysko. Alternatywnie można wywiercić otwory o średnicy 3 mm a połączenie wykonać gwintowanymi śrubami i nakrętkami.

Otwór obrotowy na końcu dźwigni jest lekko powiększony o około 1 mm, aby dźwignia mogła się swobodnie poruszać, umożliwiając zmianę odległości między śrubami, gdy porusza się wraz z ruchem trzpienia. Tulejki bez gwintu o długości 6,3 mm utrzymują dźwignie elektromagnesów w pozycji odsuniętej od płyty bazowej – pierścienia, aby mogły poruszać się w płaszczyźnie poziomej. Całość skręcona jest wkrętami do drewna 4,5 mm × 15 mm z łbem stożkowym, wkręconymi w płytę podstawy. Jeśli użyjesz elektromagnesu o innych wymiarach obudowy, dopasuj do nich długość tulejki dystansowej.

Elektromagnesy są mocowane za pomocą śrub w obudowie elektromagnesu. Nasze mają otwory montażowe z gwintem M2,5, więc są mocowane za pomocą śrub M2,5×12. Jeśli elektromagnesy nie mają otworów, można je przykleić do podłoża bezpośrednio.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: KURANTY WIETRZNE, ZEWNĘTRZNE KURANTY WIATROWE, DZWONKI WIETRZNE, GONGI WIATROWE, ZASADA DZIAŁANIA DZWONKÓW WIETRZNYCH, GONGI Z NAPĘDEM ELEKTROMAGNETYCZNYM, ELEKTROMAGNESY, PIC16F1459-I/P, N-MOSFET, STP16NF06L, STP60NF06L, CSD18534KCS
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"