Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Elektroniczne dzwonki wietrzne, część 1

Article Image
Elmax
Dzwonki wietrzne! Słuchanie przypadkowych dźwięków, gdy wiatr tworzy własne melodie jest takie kojące... Ale co zrobić, gdy nie ma wiatru? Albo chcesz zawiesić dzwonki w pokoju? Skierować na nie wentylator? Mamy lepszy pomysł: nasze elektroniczne gongi wiatrowe eliminują zależność od wiatru, a nawet dają możliwość odtwarzania za pomocą gongu wiatrowego melodii, wzbogacając doznania!
Właściwości i parametry
  • uruchamia gongi wiatrowe z maksymalnie 12 dzwonkami (lub wiele mniejszych gongów),
  • pasuje do szerokiej gamy dzwonków, od miniaturowych gongów po duże,
  • indywidualna kalibracja parametrów sterowania napędem elektromagnetycznym,
  • nagrywanie i odtwarzanie sekwencji,
  • sekwencje z długimi opóźnieniami mogą być nagrywane w krótszym czasie,
  • opcjonalna przypadkowość czasu przerwy pomiędzy uderzeniami młoteczka w dzwonek,
  • regulowane parametry losowości,
  • opcjonalne automatyczne wyłączanie w ciemności.

Zaprezentowany układ uruchamia dzwonek wietrzny za pomocą elektromagnesów. Robi to w sposób, który nie wpływa na generowany ton, ani nie uniemożliwia normalnego poruszania gongu przez wiatr. Otrzymujesz więc to, co najlepsze z obu światów: natury i elektroniki. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że elektronika jest dość prosta i zawiera łatwo dostępne części. Nie powinieneś zatem mieć trudności z budową, ani nie jest prawdopodobne, że projekt rozbije Twój bank zaskórniaków. Jednak do wykonania układu potrzebne będą pewne zdolności mechaniczne. Czytaj dalej, aby zrozumieć, dlaczego tak jest.

Zasada działania dzwonków wietrznych

Gongi wietrzne grają serię dźwięków, które są generowane przez młoteczek uderzający w boki rurek gongu. Rurki te zwisają swobodnie, dzięki czemu po uderzeniu mogą rezonować z własną częstotliwością. Młoteczek jest poruszany przez żagielek, odpychany wiatrem.

Dźwięki są silnie zależne od długości, grubości i średnicy rurek gongu, użytego materiału oraz punktu zawieszenia. Częstotliwość jest wyższa w przypadku mniejszych dzwonków wietrznych – te dzwonią przy lekkim wietrze, wytwarzając wysokie dźwięki w szybkim tempie. Większe dzwonki wytwarzają dźwięki o niższej częstotliwości w wolniejszym tempie.

Jakość dźwięku gongu zależy również od młoteczka. Jego masa, gęstość, kształt i to, z czego jest wykonany, w dużym stopniu determinuje uzyskiwany dźwięk. Różnice tonalne można wykazać, stukając w rurkę gongu różnymi narzędziami, takimi jak ostrze śrubokręta, uchwyt śrubokręta i różne kawałki drewna. Możesz sam porównać uzyskane dźwięki z oryginalnym uderzeniem młoteczka.

W przypadku korzystania z dobrej jakości gongu wiatrowego, młoteczek wzmocni dźwięk. W przypadku gongu niskiej jakości dźwięk będzie zepsuty przez młoteczek, który wytworzy zupełnie inny ton niż dźwięk rezonansowy rurki gongu. Możesz się o tym przekonać uderzając rurkę kawałkiem lutowia czy ołowianej blaszki albo twardej gumy. 

Od Red. EdW: nie wiemy, jaki wpływ na dźwięki może mieć zmiana temperatury na werandzie. Przypominamy sugestywne doświadczenie z lekcji fizyki. Dzwonek odlany z ołowiu nie wyda żadnego dźwięku. Ale ochłodzony ciekłym azotem brzmi jasno i donośnie.

Często młoteczek jest okrągłym kawałkiem twardego drewna ze ściętą krawędzią, dzięki czemu niewielka część jego boku uderza w rurkę. Drewniane młoteczki są znacznie lepsze niż metalowe.

Po uderzeniu przez młoteczek, rurka gongu odsunie się od pozycji spoczynkowej z powodu przekazania energii kinetycznej. Wskutek odkształcenia rurka gongu będzie rezonować, a powietrze w jej wnętrzu utworzy falę stojącą, wytwarzając określone dźwięki, które różnią się od początkowego dźwięku uderzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o gongach wiatrowych, nauce stojącej za nimi i sposobach ich budowy, warto odwiedzić stronę www.leehite.org/Chimes.htm. Zawiera ona kalkulatory pozwalające zaprojektować dzwonek tak, aby wydawał pożądane dźwięki. Należy pamiętać, że dźwięki wydawane przez gong wietrzny mogą bardzo różnić się od tych wydawanych przez inne instrumenty.

Napęd elektromagnetyczny

Największym wyzwaniem w budowie gongów z napędem elektromagnetycznym jest zachowanie oryginalnej jakości dźwięku. Podczas gdy gong wiatrowy może być uruchamiany za pomocą elektromagnesów, które bezpośrednio uderzają w rurki gongu, dźwięk wytwarzany w ten sposób brzmi raczej kiepsko.

Końcówki elektromagnesów można ustawić tak, aby uderzały w gong prostoliniowy, który można wykonać z rozmontowanego gongu wiatrowego. Chociaż jest to łatwe do zbudowania, oprócz słabego dźwięku, ma również tę wadę, że zestaw nie może być już uruchamiany przez wiatr.

Dobra jakość dźwięku jest uzyskiwana dzięki zastosowaniu elektromagnesów do odciągnięcia młoteczka, który z kolei uderza w rury podobnie jak w przypadku wiatru. Dodatkowo, gong wiatrowy nie jest znacząco zakłócony w swoim normalnym działaniu odtwarzania dźwięków powodowanych wiatrem.

Tak więc budowa tego urządzenia obejmuje montaż elektroniczny, konstrukcję mechaniczną i odrobinę obróbki drewna. Strona elektroniczna obejmuje montaż płytki drukowanej, wstępną kalibrację elektromagnesów i inne regulacje. Po stronie mechanicznej, trzeba ułożyć elektromagnesy i inne elementy, aby uaktywnić młoteczek.

Aspekt obróbki drewna obejmuje wykonanie ramy umożliwiającej ruchy zworek elektromagnesów, które są rozmieszczone wokół zewnętrznej części dzwonka.

 

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: kuranty wietrzne, Zewnętrzne kuranty wiatrowe, dzwonki wietrzne, gongi wiatrowe, Zasada działania dzwonków wietrznych, gongi z napędem elektromagnetycznym, elektromagnesy, PIC16F1459-I/P, N-MOSFET, STP16NF06L, STP60NF06L, CSD18534KCS
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich grudzień 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"