Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Tania dwu- lub trójdrożna zwrotnica aktywna, część 1

Article Image
Elmax
Często jesteśmy pytani o aktywne zwrotnice, ponieważ mogą one zapewnić znacznie lepszą współpracę z głośnikami w porównaniu do zwrotnic pasywnych. Pozwalają one na użycie oddzielnego wzmacniacza dla każdego głośnika, oraz na uniknięcie konieczności stosowania dużych cewek i kondensatorów przenoszących moc oraz zapewniają znacznie bliższą ideałowi wydajność. Zwrotnica ta może być stosowana również z subwooferem Tapped Horn.
Cechy i specyfikacja:
  • Dwu- lub trójdrożna aktywna zwrotnica stereo.
  • Zasilanie pojedynczym napięciem DC 24 V...30 V, napięciem symetrycznym DC (±12 V...±15 V) lub niskim napięciem AC (9...12 V lub 18...24 V w przypadku użycia transformatora z odczepem środkowym: CT).
  • Wyciszanie w celu wyeliminowania słyszalności w głośnikach stanów przejściowych podczas włączania i wyłączania zasilania.
  • Filtr poddźwiękowy chroniący wentylowane subwoofery i usuwający niepotrzebne sygnały poddźwiękowe.
  • Niski poziom szumów i zniekształceń; <0,0022% THD+N, 20 Hz...20 kHz.
  • Tania konstrukcja wykorzystująca dostępne części, tańsza niż budowanie par pasywnych zwrotnic.
  • Wyjście subwoofera mono lub stereo.
  • Regulacja poziomu dla wszystkich trzech pasm.
  • Umiarkowane zapotrzebowanie na energię, układ pobiera typowo około 150 mA.

Budując naprawdę poważny system głośnikowy, należy wziąć pod uwagę aktywną zwrotnicę i niezależne wzmacniacze dla niskich, średnich i wysokich częstotliwości.

Chociaż stosując konwencjonalny system ze zwrotnicą pasywną można osiągnąć doskonałe rezultaty, zwrotnice takie znacznie ograniczają wybór głośników i konstrukcję obudowy. Uniwersalne, aktywne rozwiązanie jest najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie możliwości drogich głośników.

Jedną z głównych zalet aktywnych zwrotnic głośnikowych jest to, że nawet gdy dźwięki subwoofera lub głośnika niskotonowego są przesterowane, co często ma miejsce, kanały średnie i wysokie pozostają czyste. Kolejną zaletą jest możliwość zastosowania zwrotnicy 24 dB na oktawę dla głośnika średniotonowego, co znacząco zmniejsza przedostający się do niego sygnał o niskiej częstotliwości, i w konsekwencji minimalizuje wychylenie membrany głośnika średniotonowego. Jest to często zauważalne poprzez „czystsze” brzmienie tonów średnich.

Często należy decydować się na kompromis między kosztem a uniwersalnością danego rozwiązania. Niniejszy projekt nie idzie na żadne kompromisy w zakresie jakości dźwięku. Zawiera nowe funkcje, takie jak wyciszanie po włączeniu, w celu zmniejszenia trzasków na wyjściu oraz filtr częstotliwości podźwiękowych chroniący drogi subwoofer.

W wydaniach „Silikon Chip” z września i października 2017 roku (siliconchip.com.au/Series/318) była opublikowana 3-drożna zwrotnica aktywna, a w wydaniach z maja i lipca 2019 roku (siliconchip.com.au/Series/335) znalazł się projekt aktywnej zwrotnicy DSP z korektorem parametrycznym. Oba projekty są doskonałymi konstrukcjami, ale kosztują znacznie więcej niż opisywany w tym artykule, ponadto wersja DSP jest również nieco trudniejsza w budowie.

W tej wersji zrezygnowano z możliwości regulacji, dostępnych w tych dwóch konstrukcjach, pozwalając ograniczyć koszt i złożoność urządzenia. Nadal można ustawić częstotliwości podziału zwrotnicy, ale odbywa się to poprzez wybór wartości rezystorów i kondensatorów, więc nie można ich zmieniać „w locie”.

W warunkach domowych, w typowej konfiguracji subwoofera, głośnika średniotonowego i głośnika wysokotonowego mogą być przyjęte częstotliwości graniczne: powiedzmy 90 Hz i 3 kHz. W takim systemie można stosować wzmacniacz subwoofera o mocy 100 W oraz wzmacniacze tonów średnich i wysokich o mocy 50 W każdy (na kanał). Wielu czytelników posiada już takie wzmacniacze. Oczywiście dopuszczalne jest stosowanie wzmacniaczy o większej mocy.

Kanały średniotonowe i wysokotonowe będą dostarczać tylko kilka watów mocy ciągłej, ale duży headroom wzmacniacza 50 W lub 100 W oznacza, że można uzyskać ogromną dynamikę.

W artykule został przedstawiony wzmacniacz o kompaktowej budowie, do wykonania za nieduże pieniądze. Pięć do sześciu takich wzmacniaczy można użyć do budowy złożonej konstrukcji zamkniętej w jednej obudowie wraz ze wspólnym radiatorem i zasilaczem. 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Aktywna zwrotnica wielodrożna, Uniwersalny zasilacz, Częstotliwości zwrotnicy ustawiane przez elementy pasywne, Wyjście mono/stereo subwoofera, Filtrowanie poddźwiękowe, Opóźnienie włączenia/wyłączenia
AUTOR
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"