- Dwu- lub trójdrożna aktywna zwrotnica stereo.
- Zasilanie pojedynczym napięciem DC 24 V...30 V, napięciem symetrycznym DC (±12 V...±15 V) lub niskim napięciem AC (9...12 V lub 18...24 V w przypadku użycia transformatora z odczepem środkowym: CT).
- Wyciszanie w celu wyeliminowania słyszalności w głośnikach stanów przejściowych podczas włączania i wyłączania zasilania.
- Filtr poddźwiękowy chroniący wentylowane subwoofery i usuwający niepotrzebne sygnały poddźwiękowe.
- Niski poziom szumów i zniekształceń; <0,0022% THD+N, 20 Hz...20 kHz.
- Tania konstrukcja wykorzystująca dostępne części, tańsza niż budowanie par pasywnych zwrotnic.
- Wyjście subwoofera mono lub stereo.
- Regulacja poziomu dla wszystkich trzech pasm.
- Umiarkowane zapotrzebowanie na energię, układ pobiera typowo około 150 mA.
Budując naprawdę poważny system głośnikowy, należy wziąć pod uwagę aktywną zwrotnicę i niezależne wzmacniacze dla niskich, średnich i wysokich częstotliwości.
Chociaż stosując konwencjonalny system ze zwrotnicą pasywną można osiągnąć doskonałe rezultaty, zwrotnice takie znacznie ograniczają wybór głośników i konstrukcję obudowy. Uniwersalne, aktywne rozwiązanie jest najlepszym sposobem na maksymalne wykorzystanie możliwości drogich głośników.
Jedną z głównych zalet aktywnych zwrotnic głośnikowych jest to, że nawet gdy dźwięki subwoofera lub głośnika niskotonowego są przesterowane, co często ma miejsce, kanały średnie i wysokie pozostają czyste. Kolejną zaletą jest możliwość zastosowania zwrotnicy 24 dB na oktawę dla głośnika średniotonowego, co znacząco zmniejsza przedostający się do niego sygnał o niskiej częstotliwości, i w konsekwencji minimalizuje wychylenie membrany głośnika średniotonowego. Jest to często zauważalne poprzez „czystsze” brzmienie tonów średnich.
Często należy decydować się na kompromis między kosztem a uniwersalnością danego rozwiązania. Niniejszy projekt nie idzie na żadne kompromisy w zakresie jakości dźwięku. Zawiera nowe funkcje, takie jak wyciszanie po włączeniu, w celu zmniejszenia trzasków na wyjściu oraz filtr częstotliwości podźwiękowych chroniący drogi subwoofer.
W wydaniach „Silikon Chip” z września i października 2017 roku (siliconchip.com.au/Series/318) była opublikowana 3-drożna zwrotnica aktywna, a w wydaniach z maja i lipca 2019 roku (siliconchip.com.au/Series/335) znalazł się projekt aktywnej zwrotnicy DSP z korektorem parametrycznym. Oba projekty są doskonałymi konstrukcjami, ale kosztują znacznie więcej niż opisywany w tym artykule, ponadto wersja DSP jest również nieco trudniejsza w budowie.
W tej wersji zrezygnowano z możliwości regulacji, dostępnych w tych dwóch konstrukcjach, pozwalając ograniczyć koszt i złożoność urządzenia. Nadal można ustawić częstotliwości podziału zwrotnicy, ale odbywa się to poprzez wybór wartości rezystorów i kondensatorów, więc nie można ich zmieniać „w locie”.
W warunkach domowych, w typowej konfiguracji subwoofera, głośnika średniotonowego i głośnika wysokotonowego mogą być przyjęte częstotliwości graniczne: powiedzmy 90 Hz i 3 kHz. W takim systemie można stosować wzmacniacz subwoofera o mocy 100 W oraz wzmacniacze tonów średnich i wysokich o mocy 50 W każdy (na kanał). Wielu czytelników posiada już takie wzmacniacze. Oczywiście dopuszczalne jest stosowanie wzmacniaczy o większej mocy.
Kanały średniotonowe i wysokotonowe będą dostarczać tylko kilka watów mocy ciągłej, ale duży headroom wzmacniacza 50 W lub 100 W oznacza, że można uzyskać ogromną dynamikę.
W artykule został przedstawiony wzmacniacz o kompaktowej budowie, do wykonania za nieduże pieniądze. Pięć do sześciu takich wzmacniaczy można użyć do budowy złożonej konstrukcji zamkniętej w jednej obudowie wraz ze wspólnym radiatorem i zasilaczem.