Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

USB Super-Kodek, część 3. Budowa

Article Image
Elmax
W poprzednich dwóch numerach, EdW, maj-czerwiec 2023r., przedstawiliśmy naszą nową kartę dźwiękową USB, którą nazwaliśmy Super-Kodekiem, i opisaliśmy szczegółowo jej działanie i parametry. Zgodzicie się, że oferuje ona niezwykle wysoką jakość nagrywania i odtwarzania – tak bardzo, że nasz system Audio Precision ledwo może zmierzyć jej zniekształcenia! Teraz nadszedł czas, aby poskładać to wszystko razem i uruchomić.

Najlepiej jest budować Super-Kodeka etapami, sprawdzając po każdym etapie, czy wszystko, co zostało zmontowane, działa poprawnie.

Przed rozpoczęciem sprawdź, czy płytka drukowana wsuwa się gładko w obudowę. Ta płytka jest specjalnie zaprojektowana do obudowy Hammond 1455N2201, sprzedawanej zarówno przez Altronics jak i Mouser, jak podano we wcześniejszej liście części.

Kody części dotyczą obudowy z czarnymi panelami końcowymi, takimi, jakich my użyliśmy, ale zauważ, że Mouser posiada je również w kilku innych kolorach.

Przejdźmy teraz do montażu elementów na płytce drukowanej.

Montaż wstępnych regulatorów zasilania

Montaż tej sekcji jest dość prosty, ponieważ wszystkie elementy montowane są przelotowo. Płytka drukowana ma zaznaczoną sekcję, która wskazuje na tę część układu.

Zacznij od zamontowania w tej sekcji sześciu rezystorów. Następnie zamontuj trzy diody, D1 (1N4004) i D2-D3 (1N5822).

Zauważ, że nie wszystkie są ustawione w tym samym kierunku. Zostały one zorientowane tak, aby zminimalizować długość ścieżek i pętle rozpraszania, więc przed przylutowaniem każdej z nich sprawdź dwukrotnie, czy pasek katody Twojej diody jest ustawiony tak, jak pokazano na schemacie montażowym i na płytce drukowanej.

Następnym zadaniem jest wlutowanie siedmiu kondensatorów MKT, które nie są spolaryzowane, a potem złącza zasilania DC i oprawek bezpiecznika, oznaczonych F1. Następnie można zamontować osiem kondensatorów elektrolitycznych; są one spolaryzowane, więc ich dłuższe (dodatnie) wyprowadzenia muszą trafić do pól najbliższych znacznikom „+” na PCB.

Upewnij się, że kondensator 2200 μF 10 V znajduje się po prawej stronie, jak pokazuje mniejsze kółko, a większy 2200 μF 25 V po jego lewej stronie. Upewnij się również, że dwa kondensatory 470 μF zamontowane w tej sekcji mają napięcie znamionowe 25 V; kondensator 470 μF 6,3 V znajduje się w innym miejscu.

Następnie możesz wlutować na miejsce diodę LED2. Na razie zamontuj ją pionowo, tak, aby podstawa jej soczewki znajdowała się 10 mm nad górną powierzchnią PCB. Upewnij się, że jej dłuższe wyprowadzenie anody trafia do pola oznaczonego „A”.

Następnie nadszedł czas na przylutowanie impulsowych regulatorów napięcia REG1 i REG2. Mają one po pięć wyprowadzeń; jeśli końcówki Twoich są w jednym rzędzie, uformuj je szczypcami tak, aby pasowały do układu otworów na płytce. Radiatory nie są wymagane.

Teraz przylutuj do płytki dławiki. L1 i L3 to duże cewki toroidalne, natomiast L2 i L4 to mniejsze cewki pionowe. Pod każdą cewkę dodaj odrobinę neutralnie utwardzanego uszczelniacza silikonowego, aby pomóc unieruchomić je na miejscu i zapobiec wibracjom, jak pokazano na zdjęciu.

Na koniec dodaj zworkę 0 Ω; użyliśmy kawałka U-wygiętego ocynowanego drutu miedzianego 0,7 mm w celu połączenia mas dwóch sekcji, ale możesz również użyć przewlekanego rezystora 0 Ω, jak pokazano to na schemacie montażowym PCB.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: USB SUPERCODEC 192 KHZ 24-BIT, KONWERTER ADC I DAC
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich lipiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"