Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

USB Super-Kodek, część 2. Opis modułów

Article Image
Elmax
W zeszłym miesiącu przedstawiliśmy naszą nową konstrukcję karty dźwiękowej USB, która może pochwalić się nienaganną jakością nagrywania i odtwarzania. Jest ona jednak przydatna nie tylko do nagrywania i odtwarzania; z niedrogim oprogramowaniem może stanowić bardzo zaawansowany system analizy sygnału audio. Teraz nadszedł czas, aby opisać szczegóły obwodów, które stoją za jej fenomenalnymi osiągami.

W zeszłym miesiącu w artykule wprowadzającym omówiliśmy podstawowe zasady działania Super-Kodeka, ale zabrakło nam miejsca na zamieszczenie ze szczegółami schematu układu. Jak zobaczysz w tym artykule, jest to spowodowane głównie ilością i rozmiarami poszczególnych modułów.

Izolacja galwaniczna

Izolację galwaniczną zapewnia układ IC12, czyli MAX22345 firmy Maxim. Jest to szybki, o małym poborze mocy, czterokanałowy układ izolacji galwanicznej. Używamy wersji 200 Mbps, ponieważ chcieliśmy mieć możliwość przesyłania sygnałów zegarowych o częstotliwości większej niż 12 MHz (zegar bitowy [BCLK]) i 24 MHz (zegar główny [MCLK - Main Clock]). Wersja, której używamy, zapewnia trzy kanały „transmisji w przód” i jeden „transmisji powrotnej”. Jest to idealne rozwiązanie do galwanicznego izolowania wyjścia I²S z MCHStreamera.

Kiedy w testach w rzeczywistym układzie mieliśmy masę komputera połączoną elektrycznie z masą karty dźwiękowej USB, okazało się, że niemożliwe jest pozbycie się szczątkowego przydźwięku sieciowego 50 Hz i szeregu zakłóceń impulsowych w widmie szumu. Aczkolwiek były one na tyle niskie, że nie były słyszalne, to wprowadzenie izolacji galwanicznej do układu spowodowało ich znaczny spadek. Niezależnie od tego, nawet podłączenie uziemienia USB do obudowy Super-Kodeka USB spowodowało wzrost przydźwięku sieciowego 50 Hz o 10…20 dB!

Ten układ nie jest specjalnie drogi, ale korzyści z jego zastosowania jako części systemu pomiarowego, są ogromne.

Musimy wyjaśnić, że chociaż urządzenie to zapewnia wysoki stopień izolacji, nie zaprojektowaliśmy płytki do obsługi znacznych różnic napięcia pomiędzy dwoma systemami: komputerem i kartą dźwiękową. W żadnym wypadku konstrukcja ta nie zapewnia izolacji bezpieczeństwa pomiędzy komputerem PC a interfejsem dźwiękowym!

 

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: USB SuperCodec 192 kHz 24-bit, konwerter ADC i DAC
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2023
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"