Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Senator 10-calowe kolumny bass-refleks, część 2

Article Image
Elmax
W ubiegłym miesiącu przedstawiliśmy Senator, 10-calowe kolumny głośnikowe bass-reflex i opisaliśmy szczegóły wykonania ich obudów, pochodzących z zestawu szafek kuchennych Bunnings Caboodle. W tym miesiącu kończymy opis szczegółami PCB zwrotnicy i okablowania zestawów.

Przed omówieniem płytki PCB zwrotnicy, powinniśmy odpowiedzieć na kilka pytań i komentarzy Czytelników po publikacji artykułu w ubiegłym miesiącu. Jeden z Czytelników zauważył, że prototyp najwyraźniej miał w płycie przedniej okrągły otwór dla głośnika wysokotonowego, podczas gdy schematy obudowy przedstawiały otwór prostokątny. 

Rzeczywiście, prototypowe obudowy miały okrągły otwór do montażu przetwornika wysokotonowego, ale stwierdziliśmy, że w ten sposób usunięto zbyt wiele płyty wokół głośnika i że lepiej i łatwiej byłoby wykonać wycięcia prostokątne zamiast okrągłych, tj. wyciąć prostokąt o szerokości 140 mm i wysokości 100 mm. Zamocowanie głośnika wysokotonowego jest wtedy sztywniejsze, prowadzi to też do lepszego uszczelnienia jego tuby. 

Kontynuując temat montażu głośników, pożądane jest uszczelnienie krawędzi obudowy głośnika niskotonowego taśmą wykluczającą przedmuchy wokół niego. Taśmę widać na fotografii tyłu głośnika niskotonowego w poprzednim numerze.
Inny Czytelnik skomentował, że oba boczne panele wykończonych obudów Kaboodle wystają na 8 mm z każdej strony w stosunku do płyt: czołowej, górnej i tylnej. Wolałby mieć boczne panele zlicowane krawędziami z tymi płytami, poprzez zmniejszenie szerokości odpowiednich płyt z zestawu ściennej szafki Kaboodle 450 mm. Wymagałoby to jednak zwężenia płyt 300 mm o 16 mm do szerokości 284 mm. Byłoby to możliwe wyłącznie przy zastosowaniu profesjonalnego zestawu do cięcia idealnie pod kątem prostym.

Teraz ozdobne panele boczne prototypu wystają i zrobiono to w celu uproszczenia konstrukcji i zminimalizowania potrzeby cięcia któregokolwiek z gotowych paneli Kaboodle. Jak się okazało, tylko górny panel wymagał przycięcia w mało widocznym miejscu z tyłu.

Oznacza to, że procedura montażowa jest prostsza, jak również, w opinii wszystkich, którzy widzieli wykończone „w drewnie” obudowy, wyglądają one bardzo dobrze.

Jednakże, jeśli wolisz (albo w przypadku budowy od podstaw), mógłbyś zmniejszyć objętość pudła Kaboodle jak to zasugerowano i nie powinno to mieć wpływu na końcowe parametry.

Były dalej od Czytelnika pytania dotyczące sposobu pomiaru charakterystyki częstotliwościowej i określenia mocy znamionowej kolumn na 250 W. Na pierwsze pytanie odpowiedział projektant, Allan Linton-Smith. Zastosował on średnio sześć skanowań z użyciem dwóch skalibrowanych mikrofonów pojemnościowych Bruel & Kjaer 4134 z bliskiej odległości, z dwoma przedwzmacniaczami Bruel & Kjaer 4669 zasilającymi Audio Analizer HP/Agilent35670a (z opcją zasilania mikrofonu UK4), a następnie analizator Audio Precision System 2222. 

Kwestię mocy przetwornika wysokotonowego poruszymy w artykule później. 

Zostaliśmy również poinformowani przez miejscowego dystrybutora głośników Celestion, Electric Factory Pty Ltd, że mają oni ograniczone zapasy wyszczególnionego 10-calowego przetwornika niskotonowego Celestion NTR10-2520D jako że produkcja została przerwana przez angielskiego wytwórcę.

Na szczęście, jest odpowiednik o bardzo zbliżonych parametrach w specyfikacji, dostępny również w Polsce. Model NTR10-2520E został wszechstronnie przetestowany przez Allana Linton-Smitha, możemy więc polecić go do kolumn Senator. Chassis głośnika jest dokładnie takie samo, ale jest drobna różnica w profilu stożka membrany.

Adaptacja do wydania polskiego - Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: kolumny głośnikowe Senator, kolumny głośnikowe Majestic, NTR10-2520E, Celestion, Audio Precision System 2222, Kaboodle
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich październik 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"