Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wzmacniacz mocy Ultra-LD 200 W RMS, część 1

Article Image
Elmax
Jest to nasz najnowszy i najbardziej wydajny moduł wzmacniacza. W porównaniu z wersją Mk.3 udało się nie tylko zmniejszyć zniekształcenia, ale także jest on teraz mniejszy i ma więcej funkcji.
Uwaga! Po włączeniu zasilania, w module wzmacniacza występują wysokie napięcia prądu stałego (np. ±57 V). W szczególności należy zwrócić uwagę, że pomiędzy dwoma szynami zasilającymi istnieje napięcie 114 V prądu stałego. Podczas pracy wzmacniacza nie należy dotykać przewodów zasilających (w tym bezpieczników), gdyż grozi to śmiertelnym porażeniem prądem.
Light icon
Specyfikacje
 • Moc wyjściowa (sieć 230 VAC): 200 W RMS na 4 Ω; 135 W RMS przy 8 Ω
 • Pasmo przenoszenia (10 Hz - 20 kHz): +0,–0,05 dB (8 Ω); +0,–0,12 dB (4 Ω)
 • Czułość wejściowa: 1,26 V RMS dla 135 W przy 8 Ω; 1,08 V RMS dla 200 W przy 4 Ω
 • Impedancja wejściowa: 11,85 kΩ bocznikowany przez 1 nF
 • Znamionowe zniekształcenia harmoniczne (4 Ω, 8 Ω): <0,001 %, pasmo przenoszenia 20 Hz…20 kHz, 20 Hz…30 kHz
 • Stosunek sygnał/szum: –124 dB nieważone w odniesieniu do 135 W przy 8 Ω (20 Hz…20 kHz)
 • Współczynnik tłumienia: ~250
 • Stabilność: bezwarunkowo stabilny przy dowolnym nominalnym obciążeniu głośnikiem ≥4 Ω
 • Moc muzyczna: 170 W (8 Ω), 270 W (4 Ω)
 • Dynamiczna rezerwa: 1 dB (8 Ω), 1,3 dB (4 Ω)
 • Zasilanie: ±57 V prądu stałego z transformatora 45–0–45
 • Prąd spoczynkowy: nominalnie 140 mA
 • Moc w stanie spoczynku: nominalnie 16 W
 • Offset wyjścia: zwykle <10 mV bez dostrajania; <1 mV z dostrajaniem

Jest to ulepszona wersja modułu wzmacniacza opublikowanego wcześniej pod oznaczeniem Mk.3. Obecną wersję oznaczamy jako Mk.4. W porównaniu z wersją Mk.3 udało się nie tylko zmniejszyć zniekształcenia, ale także sam moduł jest teraz mniejszy i ma więcej funkcji – wskaźniki LED dla linii zasilających i przepalonych bezpieczników, eliminację offsetu napięcia wyjściowego, diody upustowe (flyback diode) w stopniu wyjściowym oraz wskaźnik przesterowania. W części pierwszej artykułu opisujemy szczegółowo jak ten układ działa.

Ten poprawiony moduł wzmacniacza charakteryzuje się niższymi zniekształceniami niż wersja Mk.3. Jest też nieco mniejszy i wykorzystuje nowocześniejsze podzespoły, które są łatwiej dostępne. Nie bez powodu nazwaliśmy tę serię wzmacniaczy „Ultra-LD”. Już wersja Mk.3 charakteryzowała się wyjątkowo niskim poziomem zniekształceń, wynoszącym znacznie poniżej 0,001% w zakresie kilku kiloherców i zaledwie 0,002% przy 10 kHz. Bardzo niewiele komercyjnych wzmacniaczy mogłoby to przebić. Musieliśmy naprawdę ciężko pracować, aby osiągnąć lepsze wyniki, ale udało nam się – warto sprawdzić wykresy na przedstawionych dalej rysunkach, aby się o tym przekonać. W rzeczywistości zniekształcenia tego modułu wzmacniacza są tak niskie, że musieliśmy opracować nowe techniki testowania, aby je zmierzyć. Stwierdziliśmy, że obciążenie rezystancyjne, którego używaliśmy do testowania wzmacniaczy przez wiele lat, nie jest wystarczająco liniowe. Nawet przy pracy modułu z mocą bliską maksymalnej, poziom zniekształceń w niemal całym słyszalnym zakresie częstotliwości jest mniejszy niż 0,001%. To mniej niż 10 części na milion!

Ponadto dodaliśmy kilka funkcji. Obejmują one wbudowane LEDy, które informują o obecności szyn zasilających i zmieniają kolor w przypadku przepalenia bezpieczników prądu stałego. Dodaliśmy również układ sygnalizacji przesterowania, który steruje LEDem sygnalizującym, kiedy wzmacniacz jest przesterowany. LED ten może być zamontowany na płycie czołowej wzmacniacza i może być podłączony do wielu modułów, aby wskazywać, kiedy któryś z kanałów jest przesterowany. Moc wyjściowa jest taka sama jak poprzednio: 135 W RMS w trybie ciągłym przy 8 Ω i 200 W przy 4 Ω z wyższą mocą muzyczną (krótkotrwałą) wynoszącą 170 W dla 8 Ω i 270 W dla 4 Ω. Są one mierzone zgodnie ze standardem IHF, w którym 20-milisekundowe impulsy o dużej mocy są przeplatane 480-milisekundowymi impulsami o mocy –20 dB (tzn. dwa impulsy na sekundę). Odpowiada to dynamicznemu zapasowi mocy 1 dB dla obciążeń 8 Ω i 1,3 dB dla obciążeń 4 Ω.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Wzmacniacz mocy, 200W, RMS
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2022
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"