Układ i działanie
Schemat ideowy trójkolorowej tabliczki LED jest pokazany na rysunku 1. Można ją zbudować w oparciu o płytkę Arduino Uno (Board1) oraz trzy dwukolorowe diody LED (BICO1-BICO2).
Najpierw wszystkie litery tabliczki świecą się na czerwono, jedna po drugiej od lewej do prawej. Kolor zmienia się z czerwonego na żółty, a następnie z żółtego na zielony, jedna po drugiej od lewej do prawej.
W układzie zastosowano diody dwukolorowe, a nie trójkolorowe, których kolory czerwony i zielony po połączeniu tworzą kolor żółty. Jeden zacisk diody jest dla koloru czerwonego, drugi dla zielonego, a trzeci jest wspólną katodą. Obraz dwukolorowej diody LED pokazany jest na fotografii 2.
Arduino Uno jest płytką rozwojową typu open source opartą na mikrokontrolerze ATmega328P. Posiada czternaście cyfrowych pinów I/O, z których sześć może być wykorzystanych jako wyjścia PWM, sześć jako analogowe piny wejściowe, złącze USB, gniazdo zasilania, złącze nagłówkowe ICSP oraz przycisk reset. Sekwencja tabliczek znamionowych jest uzyskiwana za pomocą programu napisanego w języku programowania Arduino z wykorzystaniem Arduino IDE. Kod źródłowy tricolour.ino został wgrany na płytkę Arduino.
Budowa i testowanie
Zmontuj układ na płytce stykowej lub uniwersalnej. Na czarnej płytce akrylowej wyrysuj szczegóły tabliczki znamionowej (patrz fotografia 3) i zamocuj diody LED wewnątrz akrylowego pudełka. Gdy układ jest włączony, dwukolorowe diody LED będą służyć jako podświetlenie.
Podłącz napięcie 5 V DC z laptopa lub komputera stacjonarnego do płytki Arduino poprzez kabel USB. Następnie załaduj na płytkę kod źródłowy tricolour.ino. Po włączeniu układu, kolory tabliczki będą się zmieniać zgodnie z sekwencją opisaną powyżej.