Układ i działanie
Schemat ideowy multimetru jest pokazany na rysunku 1. Jest on zbudowany w oparciu o płytkę Arduino Uno (Board1) oraz wyświetlacz LCD 16×2 (LCD1).
Mierzone napięcie jest podawane na analogowy pin wejściowy A0 płytki1 poprzez sondy pomiarowe T1 i T2. Analogowe napięcie odniesienia jest zmieniane na wewnętrzne 1,1 V dla lepszej rozdzielczości.
Arduino jest mózgiem układu, który oblicza napięcie na podstawie wartości ADC za pomocą programu, który jest wyświetlany na LCD1. Napięcie na pinie analogowym A0 nie powinno przekraczać 1 V. Jeśli tak się stanie, na wyświetlaczu LCD1 pojawi się komunikat ostrzegawczy „Over range”.
Arduino Uno jest popularną płytką deweloperską open source opartą na mikrokontrolerze ATmega328P. Posiada czternaście cyfrowych pinów wejścia/wyjścia (I/O), z których sześć może być używanych jako wyjścia PWM, a sześć jako wejścia analogowe. Zawiera kryształ 16 MHz, złącze USB, gniazdo zasilania, złącze ICSP i jest dostarczana z preinstalowanym bootloaderem Arduino w układzie ATmega328P.
Budowa i testowanie
Możesz zmontować układ na płytce PCB lub płytce stykowej. Arduino może być zasilane z zewnętrznej baterii 9 V lub z zasilacza 9 V, 500 mA. Po wgraniu kodu źródłowego (mV_Meter.ino) na płytkę Board1, podłącz go do LCD1. Użyj sond pomiarowych dla lepszej dokładności i niskiej tłumienności.
Uwaga. Ten układ mierzy tylko niskie napięcia od 1 mV do 1 V. Nie próbuj mierzyć ujemnych napięć, ani odwracać polaryzacji kabla, ponieważ mogłoby to zniszczyć Arduino. Może wystąpić niewielka tolerancja (odchylenie) w odczytach z powodu elementów pasożytniczych w PCB.