Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Prosty miernik miliwoltów przy użyciu Arduino

Article Image
Elmax
Większość multimetrów wykonuje pomiary napięcia od jednego wolta, a niektóre od 200 miliwoltów. Z takimi urządzeniami pomiar niższych wartości staje się trudny, zwłaszcza w projektach DIY. Oto układ, który może mierzyć niskie napięcia, od jednego miliwolta wzwyż, z lepszą rozdzielczością.

Układ i działanie

Schemat ideowy multimetru jest pokazany na rysunku 1. Jest on zbudowany w oparciu o płytkę Arduino Uno (Board1) oraz wyświetlacz LCD 16×2 (LCD1).

Rysunek 1. Schemat ideowy multimetra

Mierzone napięcie jest podawane na analogowy pin wejściowy A0 płytki1 poprzez sondy pomiarowe T1 i T2. Analogowe napięcie odniesienia jest zmieniane na wewnętrzne 1,1 V dla lepszej rozdzielczości.

Arduino jest mózgiem układu, który oblicza napięcie na podstawie wartości ADC za pomocą programu, który jest wyświetlany na LCD1. Napięcie na pinie analogowym A0 nie powinno przekraczać 1 V. Jeśli tak się stanie, na wyświetlaczu LCD1 pojawi się komunikat ostrzegawczy „Over range”.

Arduino Uno jest popularną płytką deweloperską open source opartą na mikrokontrolerze ATmega328P. Posiada czternaście cyfrowych pinów wejścia/wyjścia (I/O), z których sześć może być używanych jako wyjścia PWM, a sześć jako wejścia analogowe. Zawiera kryształ 16 MHz, złącze USB, gniazdo zasilania, złącze ICSP i jest dostarczana z preinstalowanym bootloaderem Arduino w układzie ATmega328P.

Budowa i testowanie

Możesz zmontować układ na płytce PCB lub płytce stykowej. Arduino może być zasilane z zewnętrznej baterii 9 V lub z zasilacza 9 V, 500 mA. Po wgraniu kodu źródłowego (mV_Meter.ino) na płytkę Board1, podłącz go do LCD1. Użyj sond pomiarowych dla lepszej dokładności i niskiej tłumienności.

Uwaga. Ten układ mierzy tylko niskie napięcia od 1 mV do 1 V. Nie próbuj mierzyć ujemnych napięć, ani odwracać polaryzacji kabla, ponieważ mogłoby to zniszczyć Arduino. Może wystąpić niewielka tolerancja (odchylenie) w odczytach z powodu elementów pasożytniczych w PCB.

Do pobrania
Download icon Prosty miernik miliwoltów przy użyciu Arduino - kod źródłowy
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"