Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Kompaktowy miernik przydatności wody oparty na Arduino

Article Image
Elmax
TDS (Total Dissolved Solids) jest miarą określającą przydatność wody do spożycia. Zarówno ludzie, jak i stworzenia wodne wymagają odpowiedniego poziomu zawartości wody, aby przeżyć. Wartość TDS > 1000 ppm wskazuje na nadmiar rozpuszczonych substancji stałych (wysoki), podczas gdy wartość TDS < 50-250 ppm wskazuje na brak niezbędnych minerałów (niski) – obie wartości są nieodpowiednie dla wody. Dla bezpiecznej wody pitnej, poziom TDS powinien być pomiędzy 300 – 500 ppm, czyli idealnie zrównoważony (ani za wysoki, ani za niski). Dlatego poziom TDS w wodzie musi być stale utrzymywany.

W tym projekcie opisywany jest przenośny miernik TDS, który sprawdza poziom TDS wody w czasie rzeczywistym, umożliwiając nam utrzymanie właściwego poziomu pH wody.

Kodowanie

Większość mierników TDS posiada pin analogowy, który odczytuje wartość analogową i konwertuje ją na odczyt TDS w Parts Per Million (ppm). Istnieje wiele czujników TDS dla Arduino, które mają różne napięcia referencyjne i analogowe na wyjściu. W tym przypadku użyto czujnika posiadającego wyjście pomiędzy 0…2,3 V do pomiaru wartości TDS.

Firmy produkujące mierniki TDS implementują w swoich urządzeniach kod, który zawiera wzór do konwersji wyjścia (napięcia) na ppm. Wystarczy pobrać ten kod, zmodyfikować go i włączyć do swojego kodu, co pozwoli na aktualizację wartości TDS wody na wyświetlaczu OLED w czasie rzeczywistym.

Następnie należy zainstalować bibliotekę U8g2 do współpracy z wyświetlaczem SSD 1306.

Rysunek 1.
Rysunek 2.

Połączenie

Rysunek 3. Połączenie

Testowanie

Umieść czujnik w próbkach wody z jezior, stawów, kranów i filtrów, aby monitorować i testować TDS w czasie rzeczywistym.

Wideo
Do pobrania
Download icon Kompaktowy miernik przydatności wody oparty na Arduino - kod źródłowy
Firma:
AUTOR
Źródło
www.electronicsforu.com
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Czujniki poziomu cieczy
1/10 Czujnik pływakowy:
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"