Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Bezdotykowy dozownik wody w umywalkach

Article Image
Elmax
Aby umyć ręce, trzeba odkręcić wodę. To oczywiste. Jednak, przy tej częstej codziennej czynności, dużo wody się marnuje. Z jednej strony zaleca się częste mycie rąk, szczególnie w okresach pandemicznych, czego dobrym przykładem jest covid-19. Ręce należy myć odpowiednio długo, co nie znaczy, że równie długo musi lecieć strumień wody z kranu. Problem ten jest szczególnie dotkliwy w miejscach publicznych, jak w szpitalach, na lotniskach, na dworcach, w hotelach czy w restauracjach. Na dodatek, mimo nadmiernego zużycia wody, często nie myjemy rąk w sposób należyty i w pełni poprawny. Zalecenia mówią, że przez ok. 20 sekund należy ręce porządnie namydlić, zanim spłuczemy je pod bieżącą wodą. Jednakże, przez te 20 sekund woda nie musi wypływać z kranu. Proponowane tu proste urządzenie ma wspomóc, aby ręce były dobrze umyte z minimalną ilością potrzebnej do tego bieżącej wody.

Jeśli wykorzystamy czujnik bezdotykowy, uzyskamy równocześnie jeszcze jedną korzyść. Mimo umycia rąk, wielokrotne dotykanie kranu przez różne osoby stwarza zagrożenie przenoszenia zarazków i bakterii. To również jest istotny problem w łaźniach i umywalkach publicznych, czemu w wydajny sposób zaradzi proponowane tu urządzenie.

Elastyczność konstrukcji uzyskano dzięki zrzuceniu dużej części zadania na program, dlatego w projekcie wykorzystamy płytkę Arduino. Dzięki temu, bardzo łatwo jest dostosować zaprogramowane czasy do aktualnych potrzeb. Równocześnie układ jest tani i prosty w realizacji.

Poza płytką Arduino w projekcie wykorzystano czujnik ultradźwiękowy HC-SR04 (dzięki któremu system jest bezdotykowy). Ponadto, jest jeden tranzystor npn BC547 (T1), przekaźnik 5-cio woltowy i kilka tanich elementów, które wyszczególniono w spisie elementów. Po stronie mechanicznej istotnym podzespołem jest pompa wody z elektrozaworem. Pompa uruchamiana jest przekaźnikiem, który jest włączany jak tylko zbliżymy ręce do czujnika ultradźwiękowego na odległość od 3 do 5 cm. 

Szkic ten należy załadować do mikrokontrolera na Arduino przy pomocy programu Arduino IDE. Procedura jest standardowa. Należy pamiętać o wybraniu właściwej płytki Arduino oraz numerze portu, pod którym moduł Arduino jest widziany. Z fragmentu programu i ze schematu ideowego wynika, że na Arduino wykorzystano 4 wyjścia cyfrowe (dioda LED, buzzer, driver przekaźnika na tranzystorze T1 i Trigger modułu MOD2) i jedno wejście (na odpowiedź z ultradźwiękowego sensora). 

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Proponowane tu proste urządzenie ma wspomóc, aby ręce były dobrze umyte z minimalną ilością potrzebnej do tego bieżącej wody
AUTOR
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"