LPG (propan jak i butan) zmagazynowany w butli ciśnieniowej stanowi mieszaninę bardzo wybuchową. Duże zagrożenie jest wtedy, gdy gaz ten ulatnia się w zamkniętych pomieszczeniach. Typowa instalacja polega na tym, iż na butli znajduje się zawór, następnie reduktor ciśnienia i wężem giętkim lub instalacją w postaci sztywnych rur gazowych gaz ten doprowadzony jest do palników, które także wyposażone są we własne zawory odcinające i regulujące dopływ gazu. Każdy z elementów pośredniczących między zbiornikiem i palnikiem jest potencjalnym źródłem, gdzie gaz ten może się ulatniać.
Elementem stanowiącym najczęstsze źródło zagrożenia jest elastyczny wąż ciśnieniowy, w szczególności na jego złączach. Zawory jak i regulatory sprzężone z palnikami w samym piecyku gazowym też często bywają źródłem nieszczelności, z których gaz może się ulatniać. LPG zmieszany z powietrzem stanowi mieszaninę wysoce wybuchową. Jeśli takowa nagromadzi się w zamkniętym pomieszczeniu i wystąpi jakiekolwiek źródło zapłonu, wtedy o eksplozję i nieszczęście nietrudno. Dlatego właśnie ulatniający się gaz jest tak niebezpieczny.
Bieżący projekt wychodzi naprzeciw zabezpieczeniu przed tak niebezpieczną sytuacją. Układ jest względnie prosty i można go zamontować zarówno w budynku mieszkalnym jak i np. w hotelu czy w restauracji.