Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Wykrycie i zabezpieczenie przed ulatnianiem się gazu LPG

Article Image
Elmax
LPG to ciekły gaz wytwarzany na bazie ropy naftowej. Gaz ten magazynowany jest w kuchennych butlach gazowych pod dużym ciśnieniem. Zwykle jest to mieszanina propanu i butanu w różnych proporcjach. Takie butle gazowe są często nieodłącznym wyposażeniem kuchni w mieszkaniach, hotelach jak i w restauracjach. Z jednej strony jest to wygodne źródło zasilania piecyków gazowych, aczkolwiek należy przestrzegać surowych przepisów bezpieczeństwa w zakresie BHP.
Uwaga! Artykuł ma charakter czysto edukacyjny i stanowi przedruk z innego czasopisma. Pod żadnym pozorem nie może stanowić instruktażu ani zachęty sterowania butlą z gazem.
Light icon

LPG (propan jak i butan) zmagazynowany w butli ciśnieniowej stanowi mieszaninę bardzo wybuchową. Duże zagrożenie jest wtedy, gdy gaz ten ulatnia się w zamkniętych pomieszczeniach. Typowa instalacja polega na tym, iż na butli znajduje się zawór, następnie reduktor ciśnienia i wężem giętkim lub instalacją w postaci sztywnych rur gazowych gaz ten doprowadzony jest do palników, które także wyposażone są we własne zawory odcinające i regulujące dopływ gazu. Każdy z elementów pośredniczących między zbiornikiem i palnikiem jest potencjalnym źródłem, gdzie gaz ten może się ulatniać.

Elementem stanowiącym najczęstsze źródło zagrożenia jest elastyczny wąż ciśnieniowy, w szczególności na jego złączach. Zawory jak i regulatory sprzężone z palnikami w samym piecyku gazowym też często bywają źródłem nieszczelności, z których gaz może się ulatniać. LPG zmieszany z powietrzem stanowi mieszaninę wysoce wybuchową. Jeśli takowa nagromadzi się w zamkniętym pomieszczeniu i wystąpi jakiekolwiek źródło zapłonu, wtedy o eksplozję i nieszczęście nietrudno. Dlatego właśnie ulatniający się gaz jest tak niebezpieczny. 

Bieżący projekt wychodzi naprzeciw zabezpieczeniu przed tak niebezpieczną sytuacją. Układ jest względnie prosty i można go zamontować zarówno w budynku mieszkalnym jak i np. w hotelu czy w restauracji.

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Wykrywanie i zabezpieczanie przed ulatnianiem się gazu LPG
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich maj 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"