- Projekt w formie nakładki typu Arduino Shield, umożliwiający korzystanie z osprzętu IP-Coach bez oryginalnego oprogramowania dla MS-DOS.
- Interfejsy dla czujników analogowych i konsolek systemu dydaktycznego IP Coach2lib.
- Wbudowany przekaźnik do sterowania większych obciążeń.
- Napięcia odniesienia konfigurowane za pomocą zworek.
Fundacja CMA (ang. Centre for Micro-computer Applications), założona w 1987 na uniwersytecie w Amsterdamie, zajmuje się opracowywaniem pomocy naukowych, wspomagających zastosowanie mikrokomputerów do akwizycji danych i sterowania eksperymentami (w szczególności z zakresu fizyki, chemii i biologii, zarówno na poziomie szkolnym, jak i uniwersyteckim). W ofercie znajduje się zarówno specjalne oprogramowanie, czujniki i elementy wykonawcze, jak również interfejsy pomiarowe.
Jednym z pierwszych produktów CMA, dostępnych w Polsce na początku lat 90., była seria IP-Coach. System IP-Coach składa się interfejsu pomiarowego UIA bądź UIB, konsolek pomiarowych, czujników oraz wspomnianego wcześniej oprogramowania IPCoach.
Interfejsy UIA/UIB w postaci kart rozszerzeń montowane były w gniazdach ISA komputerów typu IBM PC/XT/AT. Do gniazd interfejsu podłączane były konsolki pomiarowe, do których następnie wpinało się czujniki pomiarowe.
Czujniki analogowe standardowo wyposażone są we wtyki bananowe w rozmiarze 4 mm. Do zasilania czujników służy napięcie +5 V, podawane na wtyki czerwony i czarny z karty UIA/UIB, zaś sygnał wyjściowy dostępny jest na wtyku żółtym. Czujnik analogowy podłącza się do jednego z wejść ADC konsolki analogowej.
Program do obsługi systemu zawiera moduły, umożliwiające m.in. kalibrację czujników, akwizycję danych pomiarowych i ich wizualizację w postaci wykresów x-y. Dodatkowo pakiet IP-Coach ma wbudowaną możliwość modelowania zjawisk w oparciu o, zapisany za pomocą języka skryptowego, model numeryczny.
Oryginalne oprogramowanie IP-Coach (do wersji 4.0) przeznaczone było do pracy w systemie MS-DOS. Z biegiem lat szyna ISA komputera PC została zastąpiona nowocześniejszymi rozwiązaniami, a interfejsy UIA/UIB oraz dostępne dodatkowe składniki stały się praktycznie bezużyteczne. Podobnie stało się w przypadku oprogramowania IP-Coach - to zostało zastąpione nowocześniejszymi wersjami. W chwili obecnej obowiązującą wersją jest licencjonowane oprogramowanie Coach7, a jako interfejsy pomiarowe dostępne są: Coach Lab++, WiLab, CLAB i VinciLab 2.
Systemy IP-Coach były chętnie używane w fizycznych pracowniach dydaktycznych wielu wydziałów fizyki, w tym w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie - oprócz kart UIA/UIB - ciągle dostępnych jest kilkanaście rodzajów czujników oraz zestawy konsolek pomiarowych.