- płytka kompatybilna z Arduino UNO R4,
- zakres napięcia zasilania to 6,5...30 V (nieco więcej niż w przypadku UNO R4),
- zasilane poprzez złącze USBC, zawiera układ idealnej diody (nie wnosi spadku napięcia),
- miejsce na dodatkową pamięć EEPROM typu 24C128,
- złącze BAT dla napięcia podtrzymania zegara RTC,
- złącza SWD, UART, CAN, I²C.
Identycznie jak w Arduino UNO R4, nakładka zawiera procesor R7FA4M1AB3CFM z rodziny R4M firmy Renesas. Układ zawiera 32-bitowy rdzeń ARM M4 taktowany zegarem do 48 MHz, jest wyposażony w jednostkę FPU i bogate peryferia. Pozwala to na znaczące zwiększenie wydajności i możliwości aplikacyjnych w porównaniu z UNO R3.
Budowa i działanie
W porównaniu do wersji Minima całkowicie zmieniony został obwód zasilania. Zewnętrzne zasilanie poprzez rozłączane złącze śrubowe DCIN typu MC1.5 doprowadzone jest do przetwornicy obniżającej U1 typu MPQ4420. Układ ten wybrano ze względu na szeroki zakres napięcia zasilania, względnie prostą aplikację i przystępną cenę. Układ pracuje w fabrycznej aplikacji. Zakres napięcia zasilania, przy którym przetwornica pracuje poprawnie, to 6,5...30 V, więc nieco więcej niż w przypadku UNO R4. Dioda Schottky’ego D1 zabezpiecza układ przed odwrotnym podłączeniem zasilania, transil TVS1 przed skutkami przepięć. Kondensatory CE1, C1, C2 zapewniają filtrację zasilania.
Napięcie wejściowe ze złącza DCIN po zabezpieczeniu przez D1, TVS1 doprowadzone jest poprzez zworę VIN do złącza PWR Arduino. Zastosowanie zwory, która dla bezpieczeństwa powinna być domyślnie rozwarta, zabezpiecza nakładki, korzystające z zasilania poprzez wyprowadzenie VIN, przed uszkodzeniem w wyniku podania zbyt wysokiego napięcia VIN>12 V, do którego R4 jest przystosowane, a nakładki już niekoniecznie. Dzieje się tak pomimo nieco mylącego zapewnienia ze strony zespołu Arduino o pełnej zgodności, która, jak się okazuje, nie dotyczy napięcia zasilania.
Arduino R3 i nakładki np. Motor Shield R3 pracują poprawnie przy zasilaniu VIN maksymalnie 12 V, podobnie nie wiadomo, jak zachowa się Ethernet Shield 2 w wersji PoE, gdy zostanie zasilony napięciem >12 V od strony wyprowadzenia VIN, nie wspominając już o zachowaniu nakładek alternatywnych zaprojektowanych poza zespołem Arduino, których zgodność z R4 należy zweryfikować we własnym zakresie.