- Napięcie i prąd wyjściowy: 0…14 V, 0…1 A
- Regulacja i monitorowanie za pomocą komputera (stacjonarnego, laptopa, notebooka, jednoukładowego itp.)
- Wszystkie funkcje pod nadzorem oprogramowania
- Rozdzielczość napięcia: około 20 mV
- Rozdzielczość prądu: około 20 mA
- Konstrukcja oparta na Arduino oznacza możliwość rozbudowy
Ostatnio, podobnie jak wielu innych, pracuję głównie w domu. Niestety, mój domowy warsztat nie jest wyposażony w takim samym stopniu jak biuro/laboratorium Silicon Chip-a.
Mógłbym przynieść do domu mój prototyp zasilacza liniowego 45 V/8 A (opublikowany w październiku-grudniu 2019 r.; patrz siliconchip.com.au/Series/339).
Zrobiłby prawie wszystko, czego potrzebuję, ale moja przestrzeń jest ograniczona, a wykorzystanie jego pełnych możliwości byłoby rzadkim wydarzeniem.
Potrzebuję więc czegoś bardziej kompaktowego, ale wciąż użytecznego. Postanowiłem wykorzystać coś, co już miałem w domu, moduł Arduino Uno. Zasilacz jest w stanie dostarczyć do 14 V przy maksymalnym natężeniu 1 A.
To z pewnością skromna wartość, ale wystarczająca do większości mniejszych projektów. A jeśli potrzebujesz kilku różnych napięć (np. 5 V i 3,3 V), możesz połączyć kilka jednostek.
Uwagi dotyczące Arduino
Korzystanie ze sprzętu Arduino oznacza, że możliwe byłoby dodanie jednej z wielu nakładek i modułów, aby podłączyć niestandardowy wyświetlacz lub elementy sterujące zasilacza. Ale ponieważ mam już komputer na biurku, postanowiłem wykorzystać do sterowania istniejący ekran i klawiaturę.
Napisałem mały program komputerowy, który steruje zasilaczem, zapewniając wszystkie jego przydatne funkcje bez zajmowania cennego miejsca na biurku.
W ten sposób zasilacz może być schowany poza zasięgiem wzroku, z dwoma przewodami wyjściowymi wyprowadzonymi tam, gdzie są potrzebne. Program sterujący zajmuje tylko niewielką ilość miejsca na ekranie.
Połączenie mikroukładu Uno i programu sterującego pozwala na dodanie wielu funkcji bez dodatkowego sprzętu.
Na przykład, program sterujący umożliwia utworzenie pięciu wstępnie ustawionych kombinacji napięcia i prądu, które są natychmiast aktywowane. Zapobiega to spowodowaniu uszkodzeń przez nieumyślne ustawienie niewłaściwego napięcia lub limitu prądu.
Chociaż zasilacz nie ma żadnej formy wykrywania temperatury, może oszacować wpływ termiczny podłączonego obciążenia, aby ostrzec użytkownika o wszelkich problemach z zasilanym obwodem lub samym zasilaczem.
Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki