Serwisy partnerskie:
Close icon
Serwisy partnerskie

Regulowany zasilacz wykorzystujący Arduino

Article Image
Elmax
Przez lata publikowaliśmy w Silicon Chip różnego rodzaju wymyślne zasilacze laboratoryjne: liniowe, impulsowe, hybrydowe, wysokonapięciowe, wysokoprądowe, z podwójnym sterowaniem... Ale czasami wszystko, czego potrzebujesz, to podstawowy zasilacz z monitorowaniem i ograniczaniem napięcia i prądu; coś, co jest wygodne i łatwe w konfiguracji oraz obsłudze. To jest właśnie to – bardzo przydatny mały zasilacz zbudowany jako nakładka Arduino!
Funkcje i specyfikacje:
  • Napięcie i prąd wyjściowy: 0…14 V, 0…1 A
  • Regulacja i monitorowanie za pomocą komputera (stacjonarnego, laptopa, notebooka, jednoukładowego itp.)
  • Wszystkie funkcje pod nadzorem oprogramowania
  • Rozdzielczość napięcia: około 20 mV
  • Rozdzielczość prądu: około 20 mA
  • Konstrukcja oparta na Arduino oznacza możliwość rozbudowy

Ostatnio, podobnie jak wielu innych, pracuję głównie w domu. Niestety, mój domowy warsztat nie jest wyposażony w takim samym stopniu jak biuro/laboratorium Silicon Chip-a.

Mógłbym przynieść do domu mój prototyp zasilacza liniowego 45 V/8 A (opublikowany w październiku-grudniu 2019 r.; patrz siliconchip.com.au/Series/339).

Zrobiłby prawie wszystko, czego potrzebuję, ale moja przestrzeń jest ograniczona, a wykorzystanie jego pełnych możliwości byłoby rzadkim wydarzeniem.

Potrzebuję więc czegoś bardziej kompaktowego, ale wciąż użytecznego. Postanowiłem wykorzystać coś, co już miałem w domu, moduł Arduino Uno. Zasilacz jest w stanie dostarczyć do 14 V przy maksymalnym natężeniu 1 A.

To z pewnością skromna wartość, ale wystarczająca do większości mniejszych projektów. A jeśli potrzebujesz kilku różnych napięć (np. 5 V i 3,3 V), możesz połączyć kilka jednostek.

Uwagi dotyczące Arduino

Korzystanie ze sprzętu Arduino oznacza, że możliwe byłoby dodanie jednej z wielu nakładek i modułów, aby podłączyć niestandardowy wyświetlacz lub elementy sterujące zasilacza. Ale ponieważ mam już komputer na biurku, postanowiłem wykorzystać do sterowania istniejący ekran i klawiaturę.

Napisałem mały program komputerowy, który steruje zasilaczem, zapewniając wszystkie jego przydatne funkcje bez zajmowania cennego miejsca na biurku.

W ten sposób zasilacz może być schowany poza zasięgiem wzroku, z dwoma przewodami wyjściowymi wyprowadzonymi tam, gdzie są potrzebne. Program sterujący zajmuje tylko niewielką ilość miejsca na ekranie.

Połączenie mikroukładu Uno i programu sterującego pozwala na dodanie wielu funkcji bez dodatkowego sprzętu.

Na przykład, program sterujący umożliwia utworzenie pięciu wstępnie ustawionych kombinacji napięcia i prądu, które są natychmiast aktywowane. Zapobiega to spowodowaniu uszkodzeń przez nieumyślne ustawienie niewłaściwego napięcia lub limitu prądu.

Chociaż zasilacz nie ma żadnej formy wykrywania temperatury, może oszacować wpływ termiczny podłączonego obciążenia, aby ostrzec użytkownika o wszelkich problemach z zasilanym obwodem lub samym zasilaczem.

Adaptacja do wydania polskiego – Andrzej Nowicki

Aby przeczytać ten artykuł kup e-wydanie
Kup teraz
Firma:
Tematyka materiału: Regulowany zasilacz, Arduino
AUTOR
Źródło
Elektronika dla Wszystkich styczeń 2024
Udostępnij
Zobacz wszystkie quizy
Quiz weekendowy
Edukacja
1/10 Jak działa rezystor LDR?
UK Logo
Elektronika dla Wszystkich
Zapisując się na nasz newsletter możesz otrzymać GRATIS
najnowsze e-wydanie magazynu "Elektronika dla Wszystkich"